top of page
Ray Handley

A narratív tervezés élménypedagógiában való gyakorlati alkalmazása - különös tekintettel a tanulási és viselkedési problémákkal küzdő fiatalok támogatására

Denise Mitten

Pszichológiai mélységek:  milyen messzire kell menned valójában? / Psychological Depth: How Far Should You Really Go?

Különösen a posztmodern korszakban a kalandalapú oktatás fővonalbeli hangsúlya szerint a  kockázatvállaló, hódító, egocentrikus hozzáállás kritizálandó és megkérdőjelezendő. Az outdoor vezetők feladata, hogy segítsenek a résztvevőknek  egészségesen kapcsolódni egymáshoz és a természethez. A worksopon tanulmányozni fogjuk a kapcsolatokban megjelenő pszichológiai mélységeket: a kockázatot és stresszt, stressz-edzettséget és flow-t. Kutatások szerint amikor flow állapotban vagyunk, nem érzünk stresszt, sőt képesek vagyunk aktív lépéseket tenni kalandos és extrém kihívások esetén is. Megfigyeljük, hogy a vezetők hiedelmei és viselkedései hogyan hatnak a csoportdinamikára és a résztvevők képességére, hogy hazatérve segíteni tudják a fenntartható közösségek létrehozását.

 

Especially in the postmodern era the mainstream emphasis of adventure education on risk taking, conquering, and egocentric attitudes ought to be critiqued and challenged. Outdoor leaders are there to help participants learn how to relate healthfully to each other and the natural world. We explore psychological depth in relationship to risk and stress, and stress hardiness and flow. Research shows that when people are in flow they do not feel stressed, yet can engage in adventurous and extreme challenge. We explore how the leaders’ beliefs and behaviors affect group dynamics in the ability of participants to return home to help create sustainable communities.

A workshopon a résztvevők témához kapcsolódó példáival dolgozunk, és egy keretet nyújtunk a narrativ tervezés olyan programokhoz való kidolgozásához, melyek tapasztalati megközelítést alkalmaznak. A beszélgetések során olyan specifikus készségeket fogunk tanulni és gyakorolni, melyek az alternatív történetek keretezésében, az élmények tervezésében, illetve ezeknek a történeteknek a megerősítésében és internalizálásában segítenek.  

A tapasztalati oktatásban gyakori az a feltételezés hogy az élmény önmagában tanít, és a résztvevő a tanár minimális beavatkozásával internalizálja a megtanulható leckét. Noha ez részben igaz, ahhoz hogy maximalizáljuk a tapasztalati tanítás hatékonyságát, és biztosítsuk ezt azon résztvevők számára, akik motivációja és önértékelése nem jön könnyen, az élmények tervezése megkövetel a vezetőtől egy szilárd elméleti alátámasztást, és a szociális készségek fejlesztését. Az alternatív történetek gyakran jönnek létre azokon az élményeken keresztül, melyeket nem lehet kifejezni kikérdezés, vagy beszélgetés folyamatában.  A narratív terápiás készségek használatával és az Adleri pszichológia alkalmazásával a vezetők egy keretet tudnak nyújtani a résztvevők számára, hogy azonosítsák és beleszőjék ezeket az alternatív történeteket a mindennapi életébe. A workshop célja, hogy a résztvevők képesek legyenek felismerni, hogy a jelen készségeik mennyire állnak összhangban ezzel a megközelítéssel, illetve hozzá tudják hangolni ezeket a készségeket egy a megalapozott tanuláson és a viselkedési elméleten alapuló, intervencióra irányuló kerettel. A workshop során tanított készségek és megközelítések relevánsak és praktikusak lehetnek a különböző környezetekben, mint pl. az átlagos iskolákban, alternatív oktatási környezetekben, viselkedési és tanulási támogató programokban, mentális egészséget célzó kezdeményezésekben és tanácsadó szolgáltatásokban dolgózók számára.

 

Following on from the keynote present this workshop will look at the settings experienced by participants and provide examples and a framework that can be used to construct a narrative design to programs utilising an experiential approach. Specific skills in the framing of alternative stories through individual conversations with participants and the planning of experiences that provide a chance for these stories to be reinforced and internalised with be taught and practiced.

Often in experiential education an assumption is made that the experience itself is the teacher and the participant will internalise the lessons to be learned with a minimum of interference from the leaders. While this is true in part, to maximise the effectiveness of experiential education, and to ensure that for those participants for whom motivation and self evaluation do not come easily, the design of experiences requires a solid theoretical underpinning and specific skills to be developed by leaders. Alternative stories are often created through experiences that cannot be explored through a process of debriefing or conversation. Using skills in narrative therapy and Adlerian psychology leaders can provide a framework for participants to identify and incorporate these alternative stories in everyday life. The goal of the workshop is for participants to be able to identify where their present skills align with these approaches and to attune these skills with a clear framework for intervention based on established learning and behavioural theory. A variety of settings such as mainstream schools, alternative education settings, behaviour and learning support programs, mental health initiatives and counselling services will find the skills taught and the approaches explained relevant and practical.

A műhelyemben, amely közvetlenül kapcsolódik előadásom témájához szeretnék elvégezni egy élő demonstrációt egy önként jelentkező résztvevővel, illusztrálva, hogyan használjuk a kivetítési-technikát pozitív életeseményekkel kapcsolatban és megmutatva, hogyan növelhető tovább a tapasztalati tanuláson alapuló pedagógiai/terápiás munka során elért új kontroll és ön-hatékonyság érzelmi, affektív, fizikai és kognitív megerősödése.
A workshop új lehetőséget tár fel oktatók, trénerek és terapeuták számára, akik már alkalmazzák a tapasztalati tanulás módszertanát vagy szeretnék alkalmazni, hogy növelhessék annak pozitív hatásait a kliensek tekintetében.

 

In my workshop which is directly connected with my presentation I make reference to a live demonstration with a volunteer from among the participants, illustrating how using the screen technology for positive life events and showing how emotional, affective, physical and cognitive gain of new control and self-efficacy in the pedagogical work based on experiental learning can be increased afterwards.

The workshop will provide new opportunity for educators and therapists working already with experiential learning or willing it -  to increase the positive effects of this work for the client yet.

Szeretnék elmesélni néhány történetet a barlangász életemből. Néhány jó tapasztalatot, melyek során mélyre mentem a szikla belsejébe és mélyre a lélekbe is. Kiemelnék egy olyan barlangász útról szóló tanulságos történetet, mely az eső miatt a tervezettnél két nappal tovább tartott - különös fókusszal a csoportdinamikával kapcsolatos tapasztalatokra, a kockázatkezelésre és a kommunikációra is.

Célom az is, hogy minél több élménypedagógiai ötletet, játékot és módszert, illetve írott forrást (pl. Platón barlanghasonlata) mutassak be, amelyeket csoportokkal, egyszerű, veszélytelen barlangokban kipróbáltam.

Beszélgetésre, filmnézésre, PP bemutatóra készülök és várok minden érdeklődőt

 

I want to tell some stories about my life as a caver. Some good experiences about climbing deep in the rock and climbing deep in the soul too. Especially I want to inform about a cavoing tour which lasted, because of rain two days longer, - including experiences with group dynamic, risk management, communcation with reporters und experts.

Methods: Story telling with powerpoint and film and discussion

 

Peter Klentzan

Kontroll és Én-hatékonyság növelése a trauma-pedagógiában, a pozitív életeseményekre vonatkozó kivetítési-technika alkalmazásával / Control and self-efficacy regain in trauma pedagogy using screen technology for positive life events.

Werner Michl

Két nap túl sok idő egy barlangban / Two Days too long in a Cave

nemzetközi workshopok. foreigner workshops

figyelem! ennek a honlapnak a tartalma még 2016 évi!

Az új, 2017-es honlap építés alatt - hamarosan publikáljuk!

 

Mielőtt lezárul a teljes három napos program szerkesztése, megosztjuk az érdeklődőkkel a külföldi vendégeink által ajánlott workshopokat, műhelyeket. A plenáris előadók mindegyike az előadása után tart egy 90 perces workshopot, mely legtöbbször a prezentációban elhangzottakhoz is kötődik majd, illetve lehetőséget biztosít kérdések megfogalmazására és beszélgetésre is.

 

Martin Ringer

Nem lehetsz teljesen nyitott gondolkodású: hogyan akadályoznak a “gondolkodási blokádok” a működésben? / You can’t really be open minded: How ‘thinking blocks’ enable us to function

Markus Gutmann

Képesnek lenni – Akarni – Függni / Being able – Wanting – Needing. A project in the field of outdoor training and experiential learning for social disadvantaged teenagers in the mountains of Austria

Martin Ringer - Luk Peeters

Érzelmekkel való munka a tapasztalati tanulásban / Working with emotions in Experiential Learning

Luk Peeters

A kalandtól a terápiáig / FROM ADVENTURE TO THERAPY- Some Necessary Conditions to Enhance the Therapeutic Outcomes of Adventure Programming

A műhely során célunk azon módszerek és feltételek vizsgálata, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a kalandos tevékenységek terápiás hatásúakká válhassanak. A kaland-tevékenységek megjelenési formájának és lebonyolításának különös figyelmet érdemlő pontjait járjuk körül. A hangsúly ez alkalommal nem annyira a feldolgozó részre, mint inkább magának a tevékenységnek a lebonyolítására kerül.  Ezen a területen fogjuk beazonosítani a tanácsadók és terapeuták számára fontos alapvető kérdéseket és a lehetséges buktatókat.

 

Within this workshop we want to examine the way and the conditions under which adventure activities can become therapeutic. We want to draw attention points for the presentation and conducting of Adventure Activities. The focus will not as much lie on the processing part, but the conducting of the activity itself. In there we will identify crucial points and pitfalls for counselors and therapists.

Az osztrák hegyekben megvalósított outdoor tréning és tapasztalati tanulás projekt - beilleszkedési zavarokkal küzdő tinédzserek számára.

 

Kint lenni a vadonban fiatal felnőttekkel azt jelenti, hogy kiemeljük őket a megszokott kis életükből, mert az a meggyőződésünk, hogy a fejlődési folyamatok akkor tudnak igazán beindulni, amikor olyan konkrét, gyakorlati tapasztalatokra tudunk szert tenni, amelyek túlmutatnak a hétköznapi szituációkon. A gyerekekkel és fiatal felnőttekkel végzett munka során, amikor a hagyományos oktatási módszerek és terápiás eszközök nem hozzák a kívánt hatást, akkor gyakran felmerül az igény a tapasztalati tanulást előnyben részesítő projektekre. Tapasztalatunk szerint ezekkel a gyerekekkel és fiatal felnőttekkel már sokszor kísérleteztek , vagy úgy vannak kategorizálva, hogy "használhatatlanok és ellenállnak azokban az esetekben, amikor elköteleződést várnak tőlük." A fiatalok számára legtöbb esetben nehézséget okoz, hogy átlássák az összefüggéseket az összetett egyéni szintű beavatkozások között. Ez teszi szükségessé az „akció - visszajelzés - alkalmazás” alapvető megközelítési módot. Már önmagában az, hogy „kint vagyunk együtt a természetben” és ösztönözve vagyunk arra, hogy tartsuk tiszteletben a biztonsági szabályokat pl. „senkit nem hagyhatunk cserben”, új célokat és fontos tanulási impulzusokat jelentenek az egész csoport számára. Hasonlóan a többi gyerekhez és tinédzserhez, az ún. „nehezen kezelhető” fiatal felnőttek (beilleszkedési zavarokkal küzdők) is tele vannak kétségekkel a projekt kezdetén. Pontosan ez az a pillanat,  amikor az együttműködés folyamata elindulhat.

 

Being out in nature with young people means to take them out of their usual life context, because we suppose that learning processes are facilitated when concrete, practical experience is possible, that goes beyond everyday situations. When working with children and youth people in a setting, where conventional educational and therapeutic measures do not provoke the desired outcomes, there is often the call for experiential educational projects. These children and youth people have already experimented a lot or are characterised by refusing and resisting at first in cases, where they should become involved. For the young people it is, most of the time, difficult to recognise the overall meaning of combined individual measures. This makes a basic approach in the sense of “action-reflection-application” necessary. “To be out together in nature” and being stimulated to respect the required situational safety rules, e.g. “no one is left behind”, represent already goals and constitute important learning impulses for the whole group. Like many other children and teenagers, the so-called “difficult” young people (social disadvantaged) are full of doubt at the beginning of projects. This is exactly the moment, when process of cooperation are starting.

There is a PowerPoint presentations with pictures from projects over the last 10 years in Austria. Also on a short hiking tour, you get to know the concept of Integrative Outdoor-Activities (IOA) by trying a selection of cooperative outdoor games and activities. Conceptually, this workshop is founded on case presentations from various projects carried out with young people.

 

Ian Blackwell

"De eddig ezt mindig így csináltuk!" - a meggyőzés ereje / 'But we've always done it this way!' - the power of persuasion

Kulturális Változás Műhely - a szabadban fogunk csoporokban dolgozni,  különböző forgatókönyvekkel. Ez egy gyakorlatias, vidám műhely lesz, mely megvizsgálja, hogy vajon miért valósulnak meg az iskolai órák oly ritkán a szabadban,  és felfedi a valódi (és vélt) korlátokat, problémákat, melyekkel az iskolák / oktatási szervezetek szembesülnek. A műhely a résztvevők számára sok lehetőséget biztosít 'valódi-reális' kérdésekkel való csoportmunkára, a természetszeretetük "használatára"  és a meggyőzési képességük tesztelésére.

 

Cultural Change Workshop - outside we will work in groups to look at different scenarios. This will be a practical, fun session looking at why school lessons rarely take place outside and we will explore the real [and perceived] barriers and issues schools/ education organisations face. The workshop will give participants lots of opportunities to work in groups on 'real-life' issues and to use their enthusiasm for the outdoors and test their skills of persuasion.

Ez a workshop azt kutatja, ahogy az emberek tudattalanul tárgyalnak egymással egyes gondolatok letíltásáról és mások megengedéséről. Ez teljességgel ellentmond annak az ideának, hogy lehetünk “tökéletesen nyitottak”. Az érzelmi és pszichológiai jóllétünk függ annak korlátozásától, hogy mit tudunk “elgondolni” és a normális emberi működés legalább annyira függ attól, hogy kizárjunk gondolatokat, mint hogy valóban nyitottak legyünk minden gondolatra. Ez a workshop a “gondolkodási blokádok” koncepcióját használja annak feltárására,hogy a társadalom szövete miként függ a gondolkodásunk behatárolásától és hogy ez paradox módon miként teszi lehetővé számunkra, hogy kreatívak és együttműködőek legyünk..

 

This workshop explores how human beings unconsciously negotiate with each other to forbid some thoughts and to allow and include others. This goes against the idea that we can be completely ‘open minded’. I propose that our emotional and psychological wellbeing depends on limiting what we can think and that normal human functioning depends as much on keeping out some thoughts as it does being truly open to all thoughts.

This workshop will use the framework of ‘thinking blocks’ to explore how the very fabric of society depends on placing limits to our thinking but that this paradoxically liberates us to be creative and collaborative. We will explore both the intensely personal and the societal implications of acknowledging that we need to be in part ‘closed minded’ in order to be functionally ‘open minded’.

This workshop is based on original material developed by the author for publication in a special issue of the on-line Italian group psychoanalytic journal Group:  Homogeneity and Difference (Gruppo: omogeneità e differenze, rivista annual) http://www.argo-onlus.it/la-rivista/

Ez a workshop feltárja, hogy a csoport vezetői miként használják az érzelmeket mikor tapasztalattal tanuló csoportokkal dolgoznak. Az érzelmek olyan jelzőeszközök, amelyek szükségleteket keltenek azokban, akik átélik azokat. Az érzelmek továbbá rámutathatnak a tanulásra és jelzik a résztvevő bevonódását. Akárhogyis, az érzelmek alapvetően társas eredetűek és ezért ha egy személy érzelmeket mutat, az befolyásolja a többieket a csoportban és így a vezetőt is.    Ekkor hogyan teremt a vezető egy tiszta és kíváncsi “belső teret” arra, hogy önmagaként lehessen elérhető a többiek számára egy együttérző találkozásra? Ez egy tánc, mert egyszerre szentel figyelmet a saját érzelmeire, bárkire, aki erős érzelmeket mutat és képes ráhangolódni a csoportban folyó érzelmek áramlataira. Mindezt aközben, hogy a csoportot elkötelezi az értékteremtés és az értelem keresése mellett. Ez a workshop néhány kisebb elméleti adalékot és egy egész csoportot bevonó tapasztalati helyzetet is tartalmaz majd, amelyen keresztül ismerkedünk a fenti dilemmával.

 

This workshop explores how facilitators engage with emotion when working with experiential learning groups. Emotions are markers that indicate needs in those who display them. Emotions are also potentially pointers to learning and they signal involvement of the participant. However emotions are fundamentally social and so when one person shows emotion, others around are affected, including the facilitator. How then, does a facilitator maintain a clear and curious ‘space inside’ so as to be present with self and available to the others in the emphatic encounter? This is a dance between paying close attention to any person who is showing strong emotion, paying attention to one’s own emotional state and being able to tune into the currents of emotion that flow around the group. All this, whilst at the same time engaging the group in constructing meaning and finding purpose. This workshop will involve a small amount of theoretical input which will be followed by an experiential whole-group exploration of the questions raised above.

Frank J. Grant

/ How Driver Behavior can be contaminated to effect barriers to learning - interactive presentation

Meggyőződésem, hogy mint egyének, mindannyian folyamatosan fejlődünk és növekszünk életünk során, habár az, hogy kik vagyunk, a fejlődés korai, szenzitív szakaszában eldől. A jelenlegi viselkedési mintáink alapvetően a környezetünkben lévő felnőttektől függnek, akik ebben az időszakban hatással vannak ránk: hogy hogyan reagálunk a mindennapi helyzetekben, hogyan viselkedünk, milyen válaszokat adunk a minket érő ingerekre. A gyerekek sok tekintetben különböznek egymástól: egy adott korban meglévő fejlettségi szint és intelligencia-, vagy épp a tanulási készségek tekintetében, azonban a különböző fejlődési szakaszok megegyeznek, függetlenül a társadalmi vagy etnikai háttértől. Éppen ezért, viszonylag könnyen megjósolható – a maga limitációival, persze -, hogy az adott egyén egy adott fejlődési szakaszban milyen mértékben képes érzékelni a körülötte lévő világot, és hogy melyek az általa adekvátnak tartott reakciók, válaszok és helyzetbecslések, melyeket meg kell tennie az érzelmi és fizikai „megküzdés” érdekében. Nem az esemény a lényeges, hanem a mód, ahogy azt érzékeli a cselekvő, vagy még inkább, ahogy érzékeli és interpretálja. Azonban az, hogy az adott egyén milyen módon teszi ezeket, milyen pozitív vagy negatív megküzdési stratégiákat mozgósít, a gyermekkorban kialakuló intellektuális készségektől függ. Az intellektuális készségek szintje természetesen szoros összefüggésben áll a korai fejlődési szakaszban megélt tapasztalatok minőségével, melyek bár különböző szinteken, de reprezentatív, idősebb személyek által erősen kontroláltak (felnőtt, idősebb testvér). Éppen ezért a mód, ahogy az egyén később a „veszélyes helyzetekre” reagál, azokat érzékeli, az őt körülvevő személyek és azok viselkedése által erősen determinált.

 

It is my understanding, that as individuals, we all grow and develop throughout our lives although much of who we are is determined during our earliest formative years of development. In essence, it is those adults around us when we are developing through childhood that has the most influence over how our presenting behavior is developed and shaped, especially in relation to our responses to things that affect us in every day life as we get older. Children differ from each other in relation to the rate they develop and in their levels of intelligence and academic ability at any given age. However, the sequence of the developmental stages from birth to maturity i.e. the order in which each stage is arrived at and moved through to the next, is the same, irrespective of their social status or ethnicity. It is therefore easy to predict, within certain limitations of course, how at specific stages individuals are able to perceive events around them and what reactions, responses and measure they need to take to ‘survive’ emotionally and physically. In essence, it is not the event that is important but the way it is perceived by the individual, or rather, the way they perceive and interpret their experience. However, one major determinant factor of how an individual interprets and perceives experiences, both positive and negative, is based on the child’s level of intellectual functioning. The level of intellectual functioning of any individual is of course, related to the early developmental experiences which have in some way, been controlled by the adults (and older siblings) around the individual child. Their interpretation of what to do to ‘survive’ in what they perceive as a potential hostile environment, is therefore determined by how others around them operate.

In later life, we develop and shape our own behavior by ‘modeling’ from such adult/parent figures that we have come into contact with during our formative years, in addition to the ideas we develop about life from the rewards and punishments we have received whilst growing up. This of course, includes love, attention, identity, status within a family and inter-personal relationships and experiences, both positive and negative.

The overall process is not just about internalizing what is said or done to us as we make sense of the messages and input we believe we received from adults, but also after drawing our own conclusions about how to behave in order to get approval and, about how to be a good or effective individual. However, for those young people who have experienced childhood trauma, Driver Behavior is distorted not least because they have mixed and confused messages about what ‘love’ means [in their family (world), it may mean sexual activity with adults which may or may not be painful, upsetting and distasteful] and what their worth is to adults and in particular, their own parents where one or both (or more) family members are the abusers.

In reality, individuals rarely fit into nice neat boxes as each of us have personal patterns which involve all of the driver characteristics, and which of course, may be very similar in design (presenting behavior), to that exhibited by victims of childhood sexual abuse. For example, whilst our preferences for how we choose to behave may be dependent on the strength and interpretation of the messages we received in our childhood, there may well be many similarities in the messages we may have interpreted from our adult carers, i.e. both victims of childhood sexual abuse and those non victims.

 

This prezentation will help participants have an understanding of how to identify barriers to development and Driver Behavior.

 

Frank J. Grant

/ Using Nature and the Natural Environment to explore the inner self through ancient rituals and ceremonies, which can be used to resolve inner turmoil and indecision

A 90 perces workshop célja, hogy betekintést nyújtson az elméleti alapokba és koncepcióba, amely által jobban megérthető, hogy a „Lassulás”, a „Egyesülés” és a „Rezonáció” milyen módon képes fejleszteni az egyénekkel vagy csoportokkal végzett outdoor-foglalkozásokat. Ez a három kiemelt metódus hatékony eszközt nyújt mind az egyének, mind saját magunk megismeréséhez.

Míg a fentebb leírt absztrakcióknak széles skálán mozgó jelentése lehet: születés, növekedés, halál;/ tűz, levegő és víz;/ gyermek-, kamasz-, időskor;/ önvizsgálat, önbizalom, önmegvalósítás,/ addig valójában mindegyik szakasznak kiemelt jelentősége van fejlődésünket tekintve, a kihívásokkal teli életen átvezető utazásunk során. De ahhoz, hogy ez megtörténjen, meg kell értenünk, hogy tudunk kapcsolódni hozzájuk, hogy tudjuk használni őket mint „egységes” gyakorlati megközelítést az önmegvalósításhoz. Mindez a megjelenítése az egyén útjának, melyet mindannyiunknak végig kell járnunk attól a pillanattól fogva, hogy beléptünk ebbe a folyton változó, végtelenül összetett világba. Sajnos az emberek ritkán értik meg a három kiemelt szakaszba ágyazott, saját „spirituális életünk” esszenciáját jelentő koncepciót. A valóságban képtelenek a „csatlakozásra” még kevésbe pedig az „egyesülésre”. A workshop két részből áll. A az első felében együtt térképezzük fel a „Lassulás”, az „Egyesülés” és a „Rezonáció” elemeit saját életünkben, hogy egy tiszta képet kapjunk arról, miképp tudjuk ezt a tapasztalást kamatoztatni a klienseinkkel végzett munka során. A workshop második felét kint tartjuk a szabadban, ahol a gyakorlatban is megtapasztaljuk és kipróbáljuk az addig megtanultakat.

 

This 90 minute workshop will look at the theoretical concept and construct of how an understanding of The Slowing, The Joining and The Resonating can enhance all outdoor work with individuals and groups. These three significant working approaches can enhance our understanding of the individuals we work with as well as our own self-understanding.

Whilst these important theoretical constructs can have a wide variety of meanings: birth, growth and death; fire, air and water; childhood, adolescence and adulthood, and, self-inquiry; self-belief and self-actualization, in effect, each stage plays an important role in our development as we journey through life’s chaotic path. But for this to happen, we have to understand how to connect them as a ‘whole’ working approach to self-actualisation.

It is in essence a representation of the individual Journey we all need to tread from the moment we enter this complex and ever changing world. Sadly, many individuals rarely understand the concept of the essence of our own ’spiritual life’ within the context of these three important stages. In reality, they remain disconnected and even disjointed.

This workshop will be in two parts. The first part will be to explore together, the construct of The Slowing, The Joining and The Resonating within our own lives so that we have a clear understanding of how we can utilise this understanding with our clients, and the second part will be held outside where we will experience and participate in using such understanding in a practical way.

Handouts (in English) will be available at the end of the workshop.

 

Denise Mitten

Jobban tájékozódnak-e a férfiak mint a nők?

/ Psychological Depth: How Far Should You Really Go?

A nyugati kultúrákban a nőket társadalmilag nem igazán tanították arra, hogy a vadonban legyenek, és ha voltak is, jelenlétüket figyelmen kívül hagyták, vagy megkérdőjelezték. Noha sok nőt ábrázoltak szabadtérben. Artemisz istennő archetipikus energiái rezonálnak a női kalandorok tevékenységeivel: a kíváncsiságal, az önmagukra számító voltukkal, és a vadonnal való fontos kapcsolatukkal. Sok nő élete megváltozik szabadtéri kalandokban való részvételük során, az egyéni cselekvőképességükre, az önbecsülésükre, önkontrolljukra, a személyes hatékonyságukra, a fizikai erejükre és öngondoskodásukra vonatkozóan. A worksopon meg fogjuk vizsgálni a nők szabadban tartózkodásának módjait, és az egységes nemi csoportok előnyeit

 

In western cultures women are not socially conditioned to be in the wilderness and their presence there is ignored or questioned. However, many women are drawn to the outdoors. The archetypal energies of the goddess Artemis resonate with the activity of women adventurers: curious, self-reliant, and in deep relationship with the wilderness. Many women’s lives change while participating in outdoor adventures, including increases in empowerment, self-esteem, personal control, self-efficacy, physical strength, and self-care. We examine some of the women’s ways of being in the outdoors and benefits of single gender groups.

Ian Blackwell

Apák támogatása, Családok támogatása: a "Veszélyes Apák" közösségi kezdeményezés hatásai / 'Supporting Fathers, Supporting Families: the impact of the 'Dangerous Dads' initiative.

Judit Gáspár - András Gelei - Martin T. Ringer

Social Dreaming Matrix -

Early Morning workshops from 8.00 - 9.00 am

A Social Dreaming egy olyan megközelítés és módszertan, mely új távlatokat nyithat számunkra, valódi felismerésekhez és belátásokhoz juttathat el bennünket egyéni és közösségi/társadalmi szinteken is. A Social Dreaming megközelítést 1982-ben a londoni Tavistock Intézet munkatársaként Gordon Lawrence dolgozta ki. Az álmok társas/társadalmi értelmezésére és feldolgozására használatos módszertant ma világszerte alkalmazzák szervezetekben és más társas rendszerekben arra, hogy a rendszerben rejlő tudattalan tudás hozzáférhetővé váljon, ami aztán elősegítheti a felvilágosult, kreatív cselekvést. A Social Dreaming felfogásában tehát a hangsúly nem az álmot hozó egyénen van, hanem magán az álmon, és azon a tágabb szervezeti-társadalmi közegen, amelyet a benne megszülető álom megjelenít.

Magyarul is megjelent könyv a Social Dreaming-ről: http://www.flaccus.hu/opencms/opencms/Konyvesbolt/Temakoronkent/TartalomReszletek.jsp?konyv=4840

A Social Dreaming Mátrix résztvevői e saját élményen keresztül talán azt is felmérhetik, miként alkalmazhatják az álmokat új, kreatív módon, saját szakmai és személyes életükben.

A közös álom-munka az 1 órás Social Dreaming Matrix-ban zajlik, ahol a résztvevők megosztják álmaikat és szabad asszociációikat, s ezáltal közelebb juthatnak a saját rendszerükben tudattalanul meglévő gondolatokhoz és tudáshoz, illetve tanulhatnak saját szervezeti és társas/társadalmi közegükről.

 

Social Dreaming may open new horizons for our thinking while giving real insights both on individual and collective levels. Social Dreaming was discovered at the Tavistock Institute in 1982 by Gordon Lawrence and it is widely used all over the world in different systems like business organizations, educational institutions, churches, hospitals, etc. The meaning of the dream unfolds through the use of free association and amplification. The focus is not on the dreamer but on the dream and on the social environment it expresses.

Diana Maietec-Ana Maria Orban

 

/ My child is my mentor and I am the mentor of my child

- interactive presentation & workshop

Életünk összes választása között kettő az ami igazán fontos: kiválasztani életünk társát és kiválasztani a szakmai pályánkat. Szülőkként biztosak kell legyünk abban hogy gyerekeink pályaorientációs és pályavégzési útbaigazitását precízen végezzük. De vajon mi lennénk a megfelelő mentor számukra? Ráadasul, el tudjuk fogadni azt hogy gyerekünk is lehet számunkra és saját számára a megfelelő mentor? Az előadás a többszörös inteligenciáról szól és ennek kapcsolatáról a szakma és pályaválasztás tervezésével, a kölcsönös mentorálásról gyerek és szülő között, a célok kitűzéseről és eléréseről.

Az előadás kezdetén a résztvevők bevezetést kapnak a Többszörös Inteligencia elméletről, mely Howard Gardner professzor által lett kifejlesztve, valamint a Thomas Armstrong professzor által bemutatott Természetes Géniusz fogalomról. A mentorálás elmélet rövid bemutatása után, vitát nyitunk a résztvevők bevonásával, arról hogy a mentorálás gyerek és szülő között működhet-e. Mi azt hisszük hogy igen!

Ezek után, a résztvevők segítségével, kialakítjuk a kapcsolatot a többszörös inteligencia, a szakmák és a pályaválasztás tervezése között.Az előadás végén beszélünk a célok kitűzéséről és az akció terv megvalósításáról, amleyek a kölcsönös mentorálás folyamatának fontos elemei. Az Amerikai Egyesült Államokban és egyes országokban a többszörös inteligencia elmélete egy jól ismert elmélet és gyakran használt tanítási rendszer. Szerzője, Howard Gardner professzor,  aki a pszihológia terén végzett útttörői munkája eredményeként,  a közelmúltban a 2015-ös Brock International Díjjal lett kitüntetve. Ezt a szilárd alapot felhasználva, mi egy saját ötletet fogunk bemutatni a gyerek és szülő közötti kölcsönös mentorálásról valamint a szakmák kiválasztását és a szakmai pálya megtervezését fogjuk gyakorlni.

 

A workshop ideje alatt a résztvevők megismerik saját többszörös inteligencia profiljukat és a saját maguk által kiválasztott szakma leírását bemutatják. A többszörös inteligenciát fejlesztő eszközök bemutatásra kerülnek, majd a résztvevők használni fogják. A résztvevők kifejlesztik a gyerek és szülő közötti kölcsönös mentorálás elméletét, majd a többszörös inteligenciát beépítik a szakmába és a pálya megtervezésébe.

 

Among all the choices that we made in our lives there are two significant, choosing the life partner and choosing profession. As parents we need to be sure that we will be accurate in guiding our children as they choose and pursue their careers. But are we the right mentors for them? Even more, can we accept that our children can be the right mentors for us and for themselves? The presentation is about multiple intelligences and their connections to professions and career architecture, mutual mentoring between kids and parents and setting and achieving career objectives.

First we will introduce to the participants the Multiple Intelligences theory developed by Professor Howard Gardner and Natural Genius of children concept of Professor Thomas Armstrong. After a short description of mentoring we will debate, involving participants, if a mutual mentoring between the children and parent is possible. We believe it is! We will develop with participants the connection between the multiple intelligences and professions and career architecture process. We will close the session with importance of setting objectives and implementing action plans as part of mutual mentoring process. The multiple intelligences theory it is well known and currently used in the educational system from the United States of America and other countries. Its author, professor Howard Gardner was recently named the 2015 Brock International Prize in Education Laureate for his groundbreaking work in the field of psychology. Using this solid base we will introduce the idea of mutual mentoring between kids and parents with effective application on choosing profession and developing career. The most important aspect it to apply the knowledge. We will assist participants in setting objectives and developing action plans regarding their professions.

 

One suggested follow-up of the presentation and workshop is to use the knowledge and tools in future. A program with the same title as the presentation and workshop may be delivered as one-on-one coaching for kids and parents.

The workshop will allow participants to experience the concepts introduced during presentation. The participants will realize their own intelligences profiles and will describe a profession at their choice. Tools for enhancement of each intelligence will be explained and after used by the participants. They will exercise and develop the concept of mutual mentoring between child and parent and will integrate the frame of multiple intelligences with profession description and career development.

 

Combination of Prezentation and workshop in 90 minutes

 

Fathers are central to the lives of partners, children, the community and society. Fathers can be absent and have destructive influences, but for many men their ambition is simply to be 'the best dad in the world'. For many complex reasons, this can often be a struggle. The Dangerous Dads Network supports fathers groups, offering dads and their children opportunities to play outside, go on adventures and meet others. Ian will describe how this innovative programme has an impact on fathers, children and mothers, and we will discuss how Dangerous Dads might help your own work with families and communities.

The workshop will discuss the importance of play, creativity, adventure, positive father role-models, gender equality and masculinity. We will cover health, safety and risk-benefit, as well as how to design activities that offer progression and also differentiate between participants. How to evaluate your work and demonstrate impact will be discussed. We will look at how to reach fathers from disadvantaged backgrounds and what encourages a more inclusive culture in community engagement. We will talk about building confidence, self-esteem, health and well-being. There will an opportunity for workshop participants to create and present their own outdoor activities. Some final group-work and feedback will help us refine our ideas and thinking, and help us to plan ahead.

Werner Michl

Egyszerű dolgok / Simple Things

- élménypedagógia, TT eszköztárunkhoz

"Szükséged lesz 12 beülőre, 100 méter kötélre, 15 karabinerre és ..." Nagyon sok probléma-megoldó gyakorlat létezik, melyekhez rengeteg anyag és felszerelés kell. Ez általában probléma a trénerek számára. Hatalmas autóra és jó nagy tároló helységre is szükség van. Viszont vagy egy sor olyan hasznos feladat és probléma-megoldó gyakorlat, melyhez nincs szükség különleges eszközökre, csak pl. egy régi darab kötére, vagy apró és nagyon egyszerű dolgokra. Szeretnék mutatni nektek néhány ilyen egyszerű gyakorlatot és beszélgetni az élmény-, és kaland aktivitásokban fellelhető egyszerűség más aspektusairól is.

 

„You need twelve climbing belts and hundred meter of rope and 15 carabiners and …“ There are a lot of problem solving activities where you need a lot of material and equipment.  This is problem for trainers. They need a big car and a big room for the equipment. But here are a lot of very efficient games and problem solving activities with no material or only an old rope or some small and simple things. I want to show you some of these activities and to discuss other aspects of simple things in adventure education.

Methods: Story telling with powerpoint, some activities in- and outdoors, discussion

bottom of page