
ösvény. #3
oktatás. nevelés. szociális támogatás.
prezentációk és workshopok
Rüdiger Gilsdorf (GERMANY)
Csapatépítés és szociális tanulás az élménypedagógia eszközeivel -
egy tanároknak szóló bevezető szeminárium bemutatása
Előadás
A prezentációban egy kétnapos, németországi szeminárium kerül bemutatásra, melyet olyan tanári csoportok részére szerveznek, akik saját osztályukban éménypedagógiai módszerekkel szeretnének dolgozni.
A szeminárium céljai:
- A tanároknak élménypedagógia módszerek bemutatása, amelyeket diákokkal végzett munka során fel lehet használni, különös tekintettel olyan helyzetekre, amikor pl. egy másik osztály átvételére kerül sor,
- A tanári teamek teamként történő együttműködésének erősítése a közös tapasztalatok mentén.
A prezentációban számos kooperációt igénylő kalandjáték kerül bemutatásra, amelyeket az iskolai munkában jól lehet használni. Ebből kifolyólag az előadás kitér a stratégiákra és megfelelő hozzáállásra is, melyek ezen játékok levezetésénél fontos szerepet játszanak.
Időtartam
60 perc
Teambildung und soziales Lernen durch Erlebnispädagogik.
Ein Einführungsseminar für Lehrerinnen und Lehrer
Vorgestellt wird ein 2-tägiges Seminar für Lehrerteams, die in ihrer Klassenstufe erlebnispädagogisch arbeiten wollen. Ziel des Seminars ist es
- den Lehrern erlebnispädagogische Methoden vorzustellen, die sie in der Arbeit mit ihren Schülern, insbesondere bei der Übernahme einer neuen Klasse, einsetzen können
- das Lehrerteam selbst durch gemeinsame Erfahrungen in seiner Teamfähigkeit zu stärken
In der Präsentation werden zahlreiche kooperative Abenteuerspiele vorgestellt, die in der Arbeit in der Schule zum Einsatz kommen können. Darüber hinaus geht der Vortrag auf die Haltungen und Strategien ein, die bei der Anleitung dieser Spiele eine wichtige Rolle spielen
60 minutes
(magyar tolmácsolással)
Rüdiger Gilsdorf (GERMANY)
Élménypedagógia a szabadságra sarkallás és a szabadsághoz illesztés között
Workshop
A workshop során egy olyan konfliktusokkal tűzdelt terület kerül bemutatásra, melyben folyamatosan dolgoznak az élménypedagógusok, még ha nincsenek is ennek tudatában. A szociális és önvezérelt tanulás egyaránt fontos célok, mégsem járnak mindig kéz a kézben. Ebből adódóan fontos, hogy a feladatokra, valamint azok elrendezésére (setting), illetve a módszerekre és az élménypedagógiai munkában megjelenő vezetői stílusokra történő reflexió megtörténjen.
A reflexiók legfontosabb fókuszai, hogy milyen mértékben merülhet fel a veszélye annak, hogy nem kívánt alkalmazkodási folyamatok indulnak be, illetve, hogy ellenkező esetben mik tudják annak a valószínűségét megnövelni, hogy az önállóság és önrendelkezés kibontakozhasson. Egyfajta vezérfonalat jelenthet ebben a konstruktív hozáállás, és annak gyakorlatba ültetése.
Időtartam
3 óra
Módszertan
A workshop egyfajta keveréke a mentális inputoknak (amelynek elméleti alapjait az élménypedagógia biztosítja), humanisztikus és rendszerszemléletű terápiáknak, illetve a csoportdinamikai szemléletnek, és azok gyakorlati feladatainak, amelyek mentén a résztvevők a sokrétű élménypedagógiai feladatokat jobban ki tudják fejteni.
Kinek ajánlott
A workshop azon jelentkezőknek szól, akik már rendelkeznek némi tapasztalattal az élménypedagógia területén, és kedvük van ahhoz, hogy a saját gyakorlati tapasztalataikra a felmerülő szempontok mentén együttesen reflektálni tudjanak.
Erlebnispädagogik zwischen Anpassung und Anstachelung zur Freiheit
In diesem Workshop geht es um ein Spannungsfeld, in dem Erlebnispädagogen immer arbeiten, auch wenn sie sich dessen nicht immer bewusst sind. Soziales und selbstorganisiertes Lernen sind beides wichtige Ziele, gehen aber nicht automatisch Hand in Hand. Ziel ist es daher Aufträge, Settings, Methoden und Leitungsstile erlebnispädagogischer Arbeit daraufhin zu reflektieren, inwieweit sie Gefahr laufen ungewollte Anpassungsprozesse zu fördern bzw. umgekehrt die Chancen zu Selbstbestimmung zu erhöhen. Roter Faden ist dabei eine konstruktivistische Haltung und der Versuch, diese in die Praxis umzusetzen.
Methodology
Der Workshop ist eine Mischung aus gedanklichen Inputs aus theoretischen Grundlagen der Erlebnispädagogik, humanistischen und systemischen Therapien und aus der Gruppendynamik und praktischen Übungen, anhand derer sich die Teilnehmer mit verschiedenen Facetten ihres erlebnispädagogischen Handelns auseinandersetzen können.
For whom
Der Workshop wendet sich an Praktiker, die bereits ein wenig Erfahrung im erlebnispädagogischen Feld haben und die Lust haben, ihre Praxis im Spiegel der vorgestellten Überlegungen gemeinsam zu reflektieren.
(magyar tolmácsolással)
Bernd Rademachers (Germany)
F.U.N.N. (Functional, Understanding, Not, Necessary)
Funkcionális – Megértés – Nem - Szükséges (idézet: Karl Rohnke)
Worskhop szociális szakembereknek
Workshop
A workshop célja: „FUN” (szórakozás) és tudatosság 60 percnyi felgyorsult üzemmódban és emelkedett állapotban, majd 30 percnyi lelassultságban és lágyságban.
Használni fogjuk a LYCRA sálat.
Időtartam
90 perc
Módszertan
Akció és reflexió, gyakorlatiasság. „Csak nekiállunk és csináljuk – kipróbáljuk és improvizálunk”
Kinek ajánlott a workshop
Fiataloknak és szociális szakembereknek.
Mindazoknak, akik szoktak vagy szeretnének nagyobb csoportokkal is dolgozni (8-30 fő) természeti közegben és akiknek szükségük van csendes és távoli helyekre ahhoz, hogy egy kiegyensúlyozott rátekintést nyerhessenek a dolgokra és önmagukra
Csoportlétszám
8 - 30 résztvevő
(magyar tolmácsolással)
F.U.N.N.
F unctional - U nderstanding - N ot - N ecessary
(quotation: Karl Rohnke)
My goal: FUN and Laughter and Consciousness by
60 minutes high speed and high spirit
30 minutes low speed, low voice and high energy in the group.
We will use the LYCRA-scarf.
Methodology
action and reflection
hands on
we just do it - try out and improvise
William Norton (USA)
Az ÍRÁS eszközként való használata akció és visszajelzés során
– osztálytermi helyzetben
Workshop
Bár az ÍRÁS, valami olyasmi, amit elvileg minden oktató képes megtanítani, mégis sok pedagógus és diák számára kihívásnak számít. Némely tanárok nem érzik elég magabiztosak magukat sajár írás-készségükben, ami miatt nem is tudják hatékonyan tanítani azt. Mások szívesen fejlesztenék az írás-készséget, de nincs elég idő az írás, az átnézés, a szerkesztés és az újraírás/átírás teljes folyamatára. A tantermeken kívül a tapasztalati oktatók nagy többsége egyáltalán nem is foglalkozik írással. A többségük általában akciókra (aktív tevékenységekre), és tapasztalatokra fókuszálnak, mintsem írásos visszajelzésekre. A workshop során a a tapasztalati tanulás körének (akció/reflexió/integráció) íráshoz való viszonyáról lesz szó. A résztvevők egy „írásos” aktivitáson (gyakorlaton) keresztül tapasztalhatják meg, hogyan használható ez az eszköz a tanulási folyamatban, ill. a visszajelzés során. A résztvevők további izgalmas tapasztalati tanulást támogató eszközt próbákhatnak ki, melyek jól alkalmazhatók osztálytermi helyzetekben, a közösség építésének és a kritikus gondokodás fejlesztésének céljából.
A jelenlevők maguk is készítenek egy írást és felül is vizsgálják a 90 percen belül. Lehetőségül lesz a tapasztalatukra való reflexióra, mint oktatóknak, és arra is, hogy vajon az írásnak milyen szerepe lehet a szakmai életükben. Ez a műhely leginkább osztlyteremben dolgozó pedagógusoknak,tapasztalati oktatóknak, segtőknek lehet hasznos, akik használják, vagy szeretnék használni az ÍRÁST, mint eszközt, visszajelzésre a programjaikban.
Időtartam
90 perc
Módszertan
Ez az előadás tartalmazni fog egy rövid oktatást, mely bemutatja az aktivitás elméleti keretét, és magyarázatot ad az írás tapasztalati tanulásban játszott szerepei közül néhányra. A résztvevők megírják, átnézik, majd megosztják társaikkal (ez opcionális) az írásaikat.
Kinek ajánlott a workshop
Ez a workshop azoknak a tanároknak, vagy tapasztalati tanulás oktatóknak a leghasznosabb, akik az írást eszközként szeretnék alkalmazni a reflekció során a programjaikban. A részvételhez a résztvevőknek nem szükséges a jó íráskészség, csupán kíváncsiság és az önkifejezés vágya
Csoportlétszám
4-30 fő
(magyar tolmácsolással)
Using Writing as a Tool for Action and Reflection in the Classroom
Although writing is something that every educator is expected to be able to teach, it is a challenging discipline for many educators and for their students. Some teachers do not feel confident enough in their own writing to teach it effectively. Other teachers want to teach writing, but feel there is not enough time to teach students how to write, revise, edit, and then to rewrite their work. Outside of the classroom, many experiential educators do not use writing at all. They are more likely to focus on action and experience, and less likely to focus on written reflection This workshop will review the basic principles of the experiential learning cycle--action, reflection, and integration--as they relate to writing. Participants will be led in a writing activity that allows them to experience writing as a tool for action, not merely reflection. Participants will also practice several experiential education tools that can be transferred into a classroom. This workshop provides educators with a chance to reflect on their practice, and to explore the use of writing as an experiential activity to help students grow and learn.
Participants will write and revise their writing during this 90 minute workshop. They will also have the chance to reflect on their experience as educators, and to consider what role writing may take in their own professional lives. This workshop is most likely to be useful for classroom educators or for experiential educators who use (or would like to use) writing as a tool for reflection within their programs.
Methodology
This presentation will involve a brief lecture/PowerPoint to present the theoretical framework for the activity, and to explain some of the roles writing has played in experiential education. Participants will write, revise, and then share (this is optional) their writing with their peers. A group discussion/debrief/Q&A will follow the activity.
For whom
This workshop is most likely to be useful for classroom educators or for experiential educators who use (or would like to use) writing as a tool for reflection within their programs. A participant does not need to be a strong writer in order to take part. All that is needed is curiosity and a desire to express oneself.
Ian Blackwell (UK)
Természetes Kapcsolatok – a tantermen kívüli tanítás a helyi zöld területeken
Interaktív prezentáció
A Natural Connections azon munkálkodik, hogy összehozza a tanárokat (és ezáltal a diákokat) a környékbeli zöld területekkel tanulás céljából. 2012 óta a Natural Connections 120 általános iskolával és szakközépiskolával tartott órákat a szabadban, a matematikától, és tudományos tárgyaktól a zenén át, az idegen nyelvek oktatásáig. Bemutató programként intenzíven értékelték. Ez workshop a munkánk áttekintését adja, az iskolai órák szabadban való tartásának hatásairól, a kihívásokról és a sikerekről az iskolai tananyag elsajátításának támogatásáért.
Célja
Ez a workshop áttekintést ad a tanárokat érintő akadályokról, amikor az órát a tantermen kívül tartják, és arról hogy hogyan lehet leküzdeni ezeket. A worksop azt is megmutatja, hogy milyen egyszerű gyakorlatokkal lehet fokozni a szülők gyermekeikhez való kötődését, és további pozitív szülői lehetőségeket kínál. A workshop angol nyelven lesz.
Időtartam
60 perc
Natural Connections - teaching outside the classroom in local green spaces
Presentation
Natural Connections works to connect teachers [and therefore school-children] to their local green spaces for learning. Since 2012 Natural Connections has worked with 120 primary and secondary schools on outdoor lessons, from maths and science to music and languages. As a Demonstration Project, it is also intensively evaluated. This workshop will give you an overview of our work, the challenges, the successes and the impact of taking lessons outside to support the school curriculum.
The workshop will give you an overview of the barriers teachers face in working outside of the classroom and how these can be overcome. The workshop will also look at how simple outdoor activities can engage parents with their children and offer positive parenting opportunities.The workshop will be in English.
Braun József
"Zűrös helyzetű" fiatalok - nem-formális tanulás/tanítási helyzetek
Interaktív prezentáció
Sok szakmaterület érzékeli, hogy a múlt század közepe óta gyorsuló ütemű változások jelennek meg az egymást követő generációkban. A mai tizenévesek jelentős hányadát illetik a „Z-generáció” elnevezéssel, mások új-generációról beszélnek, megint mások indigó-gyerekekről, csillag-gyerekekről, digitális bennszülöttekről – mi „zűrös helyzetű” fiatalokról.
Ők radikálisan máshogyan érzékelik a körülöttük lévő világot, mint többségi társaik, radikálisan máshogyan vannak jelen a világban – más világban léteznek, mint pl. szüleik, tanáraik.
Rendre kudarcosak azok a törekvések, hogy olyanokká neveljük, szocializáljuk őket, mint amilyenek mi, a környezetük vagyunk.
Ők a világhoz alapvetően impresszív módon, élményalapúan viszonyulnak. Ez pedig azt jelenti, hogy a számukra alkalmas iskolának élmény-alapúnak kell lennie.
A „zűrös helyzetű” fiatalok csoportját nehéz ma még pontosan definiálni. Nem tévedünk különösebben, ha az érzékeltetés érdekében a formális iskolarendszerből kisodródó fiatalokkal azonosítjuk őket.
Ugyanakkor komoly tévedés, mikor e csoportot hátrányos helyzetűnek tekintik és tagjait „fel akarják zárkóztatni”. E szemlélet szerint mindenki, aki nem képes a többségi csoport normái szerint létezni, az hátrányos helyzetű, azt hozzá kell segíteni e hátrányos helyzete leküzdéséhez.
A „zűrös helyzetű” fiatalok esetében azonban más a helyzet.
Amennyiben sikerül elfogulatlanul vizsgálni az ő sajátságaikat, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy az ő elkülönülésüket a többségi társaik csoportjától nem valamiféle hiány okozza, hanem egyfajta többlet. T.i. ők olyan érzékelési képességekkel, „érzékszervekkel” is rendelkeznek, melyekkel többségi társaik nem – mi több, éppen e miatt nem tudják őket valójában megérteni sem. Ha felzárkóztatásról beszélünk, akkor a folyamatnak fordítottnak kell lennie, t.i. a többségi társakat kellene felzárkóztatni – értsd: az említett érzékelési képességeket kifejleszteni – a „zűrös helyzetű” fiatalok csoportjához. Ám még így sem elég pontos a „felzárkóztatási” kép, t.i. ez esetben nem szocializációs deficit leküzdéséről lenne szó, hanem érzékelési képességekben megjelenő hiányok leküzdéséről.
Az elfogulatlan kutatás azt az eredményt hozza, hogy a „zűrös helyzetű” fiatalok nem kognitív módon sajátítják el a világot, hanem radikálisan más módon. Esetükben a fogalom→képzetalkotás→jelentésalkotás szemantikai folyamat helyett az impresszió→kép-élmény+jelentés-élmény→fogalom folyamat zajlik le. Hogy a világ is halad e felé, azt jól jelzi pl. az élmény-fogyasztás egyre határozottabb megjelenése a mindennapokban is. S evvel párhuzamosan az élmény-központúság térnyerése a különféle csapatépítő tréningeken, az élmény-pedagógia térnyerése az iskolai munkában stb.
Ha következetesen továbbgondoljuk a „zűrös helyzetű” fiatalok sajátosságai ismeretében a számukra komfortos környezetet – egy, ma még csak nyomokban létező új szervezeti formához jutunk. Ezt a szervezetet ethosz-orientált szervezetnek nevezzük. S ha az ethosz-orientált szervezetet el akarjuk helyezni a közismert profit-orientált, illetve a hatalom-orientált szervezetek környezetében, egy új szervezetelmélethez jutunk. Ezt az új szervezetelméletet evolúciós szervezetelméletként tudjuk leírni.
Időtartam
60 perc
A prezentáció célja
Az előadás célja ráirányítani a figyelmet egy sajátos, nem mindenki számára egyértelmű jelenségre - t.i. a „zűrös helyzetű” fiatalok sajátosságaira, s gyorsan növekvő létszámukra.
Cél továbbá annak bemutatása is, hogy milyen környezet lehet a számukra harmonikus, milyen lehet az a világ, amelyben ők otthonosan érzik magukat.
Kinek ajánlott a prezentáció
Az előadást ajánlom mindazoknak
- akik szeretnék jobban megérteni a mai, fura fiatalokat
- akik szeretnének inspirációt kapni ahhoz, hogy milyen módon lehetséges az említett fura fiatalokkal eredményesen együttműködni
- akiket vonz az élményközpontúság, a tapasztalati tanulás, a nem-formális tanulás/tanítási helyzetek
- akik szervezetfejlesztéssel foglalkoznak, szeretnének újabb inspirációlhoz jutni
Ian Blackwell (UK)
Szabadban tanítani – néhány ötlet a tantárgyak szabadban való tanításához
Workshop
A tanárok tudják, hogy a szabadban tartott órák élvezetesek, de nevezhetjük ezt valóban tanulásnak? Vajon a szabadban a gyerekek többet, jobban tanulnak, vagy tanulnak-e olyasmit amit a tantermi oktatás során nem tudnának elsajátítani? Tanárként vajon hogyan tudom megmutatni, hogy a tanulás nem más mint részvétel. Hogyan tudom meggyőzni az iskola vezetőségét arról, hogy a szabadban való tanításból a diákok valóban profitálnak. Ez a workshop ezek közül a kérdések közül fog feltárni néhányat, valamint olyan gyakorlati aktivitásokat mutat melyek a saját osztályunkkal is kipróbálhatók.
Időtartam
90 perc
Kinek ajánlott a workshop
Azoknak a pedagógusoknak vagy bármilyen csoportokkal dolgozó segítőknek, akik szeretnek vagy szeretnének többet lenni és dolgozni a szabadban.
Teaching outdoors - a few ideas for teaching subjects outside
Workshop
Teachers know that lessons outside can be fun but is it 'learning'? Outside, do children really learn more or learn better or learn something they can't learn in the classroom? As a teacher, how can I demonstrate that learning is taking place? How can I convince the Principal of the school that children are really benefitting from being outside? This workshop will explore some of these questions and give people some practical activities they can try back in their own settings.
(magyar tolmácsolással)
Cziboly Ádám
Buszmegálló - saját élményű drámaműhely
a diákok, a tanárok és a szülők felelősségének vizsgálatáról
az iskolai agresszió működésében
Workshop
Saját élményű drámaműhelyünk központi témája a "bullying" működése, és a különböző szereplők felelőssége ezzel kapcsolatban.
A drámaműhely során arra törekszünk, hogy
• a problémát többféle nézőpontból láthassák a résztvevők, és a különböző szereplők felelősségén gondolkozzanak,
• akik eddig egyféle szerepből ismerték a bullying helyzetét (bully / bűnrészes / kívülálló / áldozat), azoknak lehetőségük legyen belehelyezkedni a másik szerepébe is,
• a résztvevők átgondolhassák a helyzetet a felnőttek (szülők, tanárok) szemszögéből is.
Mindez azonban egy fiktív helyzetben, a szerep védettsége mellett történik.
Időtartam
3 óra
A workshop célja
A workshop egy példa arra, hogy az iskolai és iskolán kívüli nevelési-, ifjúsági- és szociális munka különféle színterein a dramatikus formák széles tárházát milyen módon és milyen célokra lehet alkalmazni.
A dramatikus munkában különböző központi problémák, élethelyzetek, kérdések, tananyagrészletek vagy események kapcsán fiktív helyzeteket teremtünk, és ezeken keresztül vizsgálunk személyes, morális és társadalmi problémákat.
Módszertan
Az InSite Drama műhelyét a magyarországi színházi nevelés két Európában is ismert szakértője alapította. Az InSite új szín és új hang, a párbeszéd katalizátora kíván lenni a magyarországi és nemzetközi színházi nevelés palettáján és kánonjában.
Az InSite célja, hogy nemzetközi együttműködésekben vizsgálja, a színházi nevelés milyen választ képes adni napjaink legégetőbb kríziseire és kihívásaira. A társadalmi problémákra egyszerre tekintünk helyi, európai és globális kontextusban és nemzetközi partnereinkkel közösen keressük a válaszokat. Meglátásunk szerint napjaink gazdasági válságának hátterében valójában a kultúráink krízise áll, amely kihatással van mind értékeinkre, mind a világlátásunkra, mind a közösségi és társadalmi elköteleződésünkre egyaránt. Hiszünk abban, hogy a dráma hatékony eszköz, amelynek segítségével az elköteleződés erősítésén keresztül megvizsgálhatjuk ezt a folyamatot, és hatással lehetünk rá – nemcsak Magyarországon, hanem Európa vagy a világ bármely kultúrájában is.
Kinek ajánlott a workshop
- pedagógusoknak
- szociális munkásoknak
- iskolai / oktatási szakembereknek
- "gyakorló" szülőknek
- és mindenkinek, aki szívesen gondolkodna az iskolai agresszió kérdéséről
Csoportlétszám
8-16 fő
William Norton (USA)
Válaszd a szabadságot, válaszd a felelősséget:
használd a Tapasztalai Oktatást hagyományos osztályteremben is
Interaktív prezentáció
Az osztályteremben mind a tanároknak, mind a diákoknak vannak bizonyos felelősségeik. Néha ezek tisztán meghatározottak, de gyakrabban nem. Egy kötélpályán, vagy falmászás során az oktató szó szerint felelős a diákjai életéért. Vajon ugyanígy igaz ez az osztályteremben? Egy tanárnak sokféle választási lehetősége van, hogy hogyan teljesíti a felelősségeit, és hogy hogyan osztja meg a felelősséget a diákjaival. Ezek a döntések hatással vannak az osztályközösségre, és a diákok szerepeire az osztályban. Ezen a műhelyen számos külföldi témát fogunk lefedni. Meg fogjuk beszélni, hogy az oktatók milyen felelősséget osztanak meg kint a szabadban és a hagyományos osztályteremben. Meg fogjuk vizsgálni a “felelősség fokozatos átadását” és mebeszéljük ez az átadás hogyan szokott előfordulni az oktatás különféle helyzeteiben. A beszélgetésünk tájékoztatást fog adni az oktatási teoretikusok nézeteiről, mint Glasser, Hahn, és Dewey, valamint a modern tapasztalati oktatás gyakorlóinak nézeteiről. Ezen a műhelyen a résztvevők aktívan közre fognak működni abban a beszélgetésben, hogy azoktatóknak milyen felelősségeik vannak, és hogy hogyan osztjuk meg ezeket a diákjainkkal. Ez el fog vezetni bennünket az erő és a szabadság fogalmának megbeszéléséhez, és hogy milyen módon jelennek meg ezek az osztályteremben. Kérlek gyere és osszd meg az ötleteidet, meglátásaidat és tapasztalataidat!
Rövid prezentciót tartunk, reflexiókkal, tapsztalati aktívitásokkal, kiscsoportos és egész csoportos megbeszélésekkel, hogy összehasonlítsuk a szabadságot és a felelősségeket az oktatási paradigmáinkon keresztül. Az oktatási keretetre hatással voltak John Dewey, Kurt Hahn, William Glasser és más modern teoretikusok munkái.
Időtartam
90 perc
Kinek ajánlott a prezentáció
Ez a műhely bárki számára nyitott aki az oktatás területén dolgozik.Hagyományos osztálytermi tanárok, szabadtéri oktatók, edzők, animátorok mindnyájan gazdagítják a beszélgetést.
Choosing Freedom, Choosing Responsibility:
Using Experiential Education in the traditional classroom.
n the classroom, teachers and students each have certain responsibilities. Sometimes these are clearly defined, but often they are not. At a ropes course or climbing site, an educator is quite literally responsible for the lives of his students. Is the same true in the classroom? A teacher has many choices to make about how he fulfills his responsibilities, and how he shares responsibility with his students. These decisions impact the classroom community, and the roles students have in a classroom. In this workshop, we will cover several broad topics. We will discuss what responsibilities educators share, both in the field and in the traditional classroom. We will examine the “gradual transfer of responsibility”, and discuss ways this transfer occurs in a variety of educational settings. Our discussion will be informed by educational theorists like Glasser, Hahn, and Dewey, as well as other modern experiential education practitioners. In this workshop, participants will actively contribute to the discussion about what responsibilities educators have, and how we share those with our students. This will lead to a discussion of power and freedom and the way each of these manifest themselves in the classroom. Please come ready to share ideas, insights and experiences.
We will use brief lecture/PowerPoint, reflection, experiential activities, small group discussion and large group discussion to compare freedoms and responsibilities across our educational paradigms. The educational framework is influenced by the works of John Dewey, Kurt Hahn, William Glasser and other, more modern theorists.
Besnyi Szabolcs - Nagy Gábor Mápó
Egerek a pácban – komplex élménypedagógia foglalkozás
Workshop
Ezen a workshopon a résztvevők a bizalom, a stratégiaalkotás, az együttműködés és a kommunikáció fejlesztését segítő, komplex élménypedagógiai gyakorlattal ismerkedhetnek meg.
A 90 percben a résztvevők több csapatban, de mégis együttműködve kell, hogy megoldják a feladatot.
Majd következik a feldolgozás, ami a tapasztalatok elmélyítését, tudatosítását teszi lehetővé. Ezek után levonjuk a tanulságokat és párhuzamokat a mindennapi élettel.
És végül eljutunk oda, hogy mire, miért, hogyan is jó ezt használni, milyen lehetőségek rejlenek egy gyakorlatban és az élménypedagógiában általában.
Időtartam
90 perc
A workshop célja
A cél, hogy a résztvevők saját élményt szerezzenek az élménypedagógiáról. Ennek eszköze egy gyakorlat és annak feldolgozása. A gyakorlat elég nehéz és összetett ahhoz, hogy ilyen rövid idő alatt is igazi gyakorlóterep lehessen, és arra is odafigyeltünk a választáskor, hogy az egymásnak ismeretlen játszók is szívesen és sikeresen tudják együtt megoldani a rájuk váró kihívást.
A workshop után a résztvevők le fogják tudni vezetni ugyanezt a gyakorlatot és tudni fogják, hogyan alkalmazhatják, adaptálhatják a csoportjaikra.
Segítséget kapnak a feldolgozás, tudatosítás témakörben, hogy bármely csoport számára mélyebbé, hasznosabbá, eredményesebbé tehessék élménypedagógiai.
Módszertan
A gyakorlatban az egész csapat együtt vesz részt, több kisebb csoportra osztva. Szerepet kapnak még szembekötők, egérfogók és mindenféle tereptárgyak.
A feldolgozás során egyéni, kis- és nagycsoportos munkaformák is lesznek, hogy a lehető leghatékonyabban használhassuk ki a rendelkezésre álló időt.
Kinek ajánlott a workshop
Mindenkinek, aki csoportokkal dolgozik. Aki szívesen állítja csoportjait teljesíthető kihívások elé fejlődésük érdekében és úgy gondolja, hogy a megcsinálni, átélni, megtapasztalni fontos ahhoz, hogy az élmények és a tanulságok mélyebben rögzüljenek.
Csoportlétszám
8-30 fő
Bányai Sándor
Vissza az alapokhoz… (workshop classic)
avagy: egy kreatív eszköznek a kreatív felhasználási lehetőségei!
Workshop
120 perc egyetlen hétköznapi eszközzel, az összehajtható mérőpálcával (magyarul: collstok…). Az eszköz az általam ismert LEGkreatívabb, legsokrétűbb, leginkább variálható, olcsón beszerezhető, fantáziadús és szellemes élménypedagógiai játékszer. A workshop bemutatja a felhasználás lehetőségeit a jégtörő játékoktól az energetizáláson át a névtanulásig, a véletlenszerű párképzéstől a páros kommunikációs szituációkig, a bizalomjátéktól és a kiscsoportos értékválasztástól a kreatív problémamegoldásig. A szociális kompetencia-fejlesztésben használt gyakorlatok a kockázatkereső megoldásoktól az önként vállalt kihívásig, és a szimbolikus visszajelzések sorozatáig terjednek. Próbáld ki Te is – nem fogsz tudni szabadulni tőle!
A workshop Daniel Dammeier (Erlebnispädagogisches Zentrum Ith, www.epzi.de) barátunk foglalkozása alapján készült. Eszközt biztosítunk!
Időtartam
120 perc
Módszertan
Sajátélményt nyújtó, aktív részvételt feltételező workshop jellegű foglalkozás, közös feldolgozással
Kinek ajánlott a workshop
Minden érdeklődő számára nyitott, pedagógusok számára különösen ajánlott
Csoportlétszám
max. 35 fő
Besnyi Szabolcs - Nagy Gábor Mápó
A Játék nem játék!
Workshop
A 90 perces workshopban ez együttműködés-versenyhelyzet témáját járjuk körül.
Hogyan, mikor és miért érdemes versenyhelyzetet teremteni?
Mikor jobb az együttműködéses játék, és mikor érdemesebb versenyt kezdeményezni?
Milyen előnyei és hátrányai vannak egyik és másik fajta játéknak?
Mire kell figyelnünk, ha versenyhelyzetet teremtünk?
Ezekkel és más hasonló témákkal foglalkozunk a 90 perc alatt.
Időtartam
90 perc
A workshop célja
A résztvevők akár, a workshop után azonnal alkalmazható játékokat tanulnak meg a 90 perc során.
Jobban el tudják dönteni, hogy mikor és miért válasszanak egy-egy játékot, hogyan fejlesszék csapataik együttműködését, hogyan használják fejlesztésre a versenyhelyzeteket.
El tudják kerülni, hogy felesleges vagy romboló feszültségek jöjjenek létre a csoportjaikon belül egy rosszul megválasztott játék miatt.
Módszertan
Kisebb-nagyobb játékok mentén dolgozzuk fel a témát úgy, hogy az élmény-tapasztalat-feldolgozás hármasával megyünk végig az egész workshopon. Fontosnak tartjuk, hogy a játékokat is megtanulják a résztvevők, ezért azok leírására, megbeszélésre is fordítunk időt.
Ezen túl pedig foglalkozunk azzal (Kis- és nagycsoportos formában), hogy hogyan lehet ezeket a játékokat jól felhasználni, vezetni.
Beszélünk a játékok kapcsán a versenyhelyzet és az együttműködés lehetőségeiről, veszélyeiről, helyes és kérdéses módszereiről is.
Kinek ajánlott a workshop
Mindenkinek, a csoportokkal dolgozik és a játékot, mint a fejlesztés eszközét használja.
Csoportlétszám
min. 8 fő
Bányai Sándor
Kifelé a komfortzónából!
avagy: az élménypedagógia, a kihívás és a tapasztalati tanulás szerepe
a felsőoktatásban és a graduális pedagógusképzésben
Interaktív prezentáció
A frontális osztálymunkát és az akadémiai előadást hatékony, sajátélményű módszerekkel felváltani a felsőoktatásban és a pedagógusképzésben - ez a Kalandok és Álmok Szakmai Műhely, és személy szerint Bányai Sándor egyik legfontosabb missziója az elmúlt években. Hogyan kezdődött, hogy fogadták hallgatók és oktatók, mennyire kompatibilis a jelenleg fennálló rendszerekkel, és lehet-e kettest kapni „kockánátbújásból” vagy „szabadtérenalvásból”, és hogy néz ki egy 24 órán át tartó vizsga?
Szól az előadás a kihívás szerepéről, a csoportértékekről és az egymástól való tanulásról, bemutatva, hogy miért tartjuk nélkülözhetetlennek a komfortzóna elhagyását, a szabadtéri (outdoor) tanulást, a magas fizikai kihívások és az élménnyel párosuló oktatási formák megjelenését a felsőoktatási kurzusokban, ahol a kurzus TÁRGYA és a használt MÓDSZER szervesen egymásra kell, hogy épüljön.
Időtartam
120 perc
Módszertan
Interaktív gondolatébresztő előadás közbeiktatott gyakorlatokkal, és sok-sok vetített képpel az élménypedagógia magyarországi megjelenéséről, a hazai felsőoktatásban eddig bejárt útjáról, a folytatás szükségességéről és lehetőségeiről.
Kinek ajánlott a prezentáció
Minden érdeklődő számára nyitott, elsősorban felsőoktatásban tanulóknak, oktatóknak és döntéshozóknak, szakkollégiumi tagoknak, módszertani tárgyak előadóinak, különös tekintettel a pedagógusképzésben résztvevőknek.
Kovács Nikoletta Niko
Fegyvertelen Játszótárs - mozgásos tevékenységeken alapuló
élménypedagógiai program az erőszak-megelőzés témakörében
Interaktív prezentáció
Az interaktív előadás során egy mozgásos tevékenységeken alapuló erőszak-megelőző program kerül bemutatásra. Szó lesz a program elméleti háttérről, s az erőszak-megelőzéshez szükséges kompetenciaterületek fejlesztésre alkalmas játékok is kipróbálásra kerülnek.
Az előadás során körbejárjuk az erőszak-megelőzéshez szükséges kompetencia területeket, majd a kompetencia területekhez kapcsolódód mozgásos tevékenységen alapuló élménypedagógiai játékokkal, gyakorlatokkal ismerkedhetnek meg a résztvevők.
Időtartam
60 perc
A prezentáció célja
A prezentációs célja annak tudatosítása,hogy az erőszakos cselekedetek megelőzéséhez nem elegendő a tűzoltás, hanem szükséges bizonyos kompetenciák fejlesztése.
Kinek ajánlott a prezentáció
Pedagógusok, egyetemi/főiskolai hallgatóknak, gyerekekkel dolgozózsakemebereknek.
Csoportlétszám
12-25 fő
Besnyi Szabolcs - Nagy Gábor Mápó
Át mersz lépni a komfortzónád határán?
Workshop
Magaskötélpálya... alacsony kötélpálya... magunk építette hídon átkelés...kötelek...karabinerek...bevállalható kockázat...
Ezek lesznek jellemzőek arra a 3 órára, amit velünk tölthet az, aki vállalja, hogy kilép a komfortzónájából, bele teszi testi és lelki erejét a közös megoldásba, támogatja a csoport tagjait és kipróbálja, amit talán még soha.
Időtartam
3 óra
A workshop célja
Célunk, hogy megmutassuk, mindig van feljebb, több, nagyobb, amit elérhetüönk, megtehetünk. És, hogy a résztvevők megtapasztalják, hogy ez elsősorban magukon és a társaikon múlik.
Aki részt vesz, nemcsak, hogy egy igazi kalandban lesz része, hanem annak feldolgozásában, megértésben, magára és a társaira vonatkozó tapasztalások átélésében is.
És közelebb kerül ahhoz, hogy ilyen kalandpedagógiai eszközöket, módszereket mint tréner, csoportvezető használjon.
Fontos, hogy technikai tudást nem tanítunk a workshopon!
Módszertan
Együttműködésre épülő, fizikai és szellemi energiákat is igénybe vevő alacsony és magas kötélpályás elemekt használunk eszközként a kaland átélésére, majd fel is dolgozzuk azokat.
Kinek ajánlott a workshop
Mindenkinek, akinek átlagos (vagy magasabb) fizikai kondíciója van, keresi a határait és szívesen át is lépi azokat. Aki szereti azokat a kooperatív helyzeteket, ami közben figyelhet saját magára és a társaira is.
Csoportlétszám
10-16 fő, előzetes jelentkezésre szükség lesz
Kovács Nikoletta Niko
Mi van, ha már unom a jól bevált játékokat, gyakorlatokat-
facilitátori megújúlási technikák- játékváltoztatás, játékkitalálás
Workshop
A workshop során elsősorban arról lesz szó, hogy hogyan tudunk facilitátorként megújulni, újabb játékokat, gyakorlatokat kitalálni, létrehozni.
Sokszor éltem meg azt facilitátorként, hogy már unom a saját játékaimat/gyakorlataimat... ezért fogalmazódott meg bennem, hogy csináljunk egy olyan workshopot, ahol kitalálhatunk mi magunk játékokat, gyakorlatokat; mintákat láthatunk játékváltoztatási lehetőségekre. A workshop során kis csoportokban dolgozva fogunk játékokat, gyakorlatokat megváltoztatni,kitalálni,lejátszani....
Időtartam
6 óra
A workshop célja
A workshop célja a facilitátori megújúlás, új gyakorlatok/játékok kitalálása, létrehozása, régiek felfrissítése
Módszertan
Kis csoportos munka, játékok/gyakorlatok levezetése, értékelése
Kinek ajánlott a workshop
facilitátoroknak, pedagógusoknak, gyakorlati szakembereknek
Csoportlétszám
12-16 fő
Gáspár Judit - Esse Bálint - Matolay Réka
Hatni és meghatódni - tapasztalati tanulás egyetemi keretek között
Interaktív előadás
Egyetemi oktatói munkánkban hatni szeretnénk a hallgatóinkra. Valódi változásokat szeretnénk elérni, hogy a hallgatóink tudatosabb döntéshozókká válhassanak. Ezt egy olyan közegben tesszük, ahol a nagy létszámú csoportok, a tárgyak kötelezősége, a frontális módszerek dominanciája és az egyeteminél nagyobb szintű kontextustényezők is erős hatással vannak munkánkra és a hallgatók motiváltságára.
Egy olyan egyetemi tárgy folyamatos fejlesztésén dolgozunk mindhárman, amely az ország egyik vezető gazdálkodástani képzésén fut, nagy létszámú csoportokkal. A tárgy fiatal “kora” miatt nagyon képlékeny, éppen ezért tette lehetővé, hogy az első néhány éves tapasztalatot követően egy más szemlélettel dolgozzunk a kereteiben. Így kezdtük a tárgy oktatásában az utóbbi két félévben a hallgatókkal közösen az előző évekhez képest sokkal inkább a tapasztalatra, élményre és a reflexióra összpontosítani.
Hallgatói nézőpontból röviden megmutatjuk, mi történik a kurzus során, de fókuszunkban a változások, a küzdelmeink és az eddigi eredmények állnak. Mivel a tárgy keretén belül problémamegoldási módszereket alkalmaznak a hallgatók, szívükhöz közel álló valódi problémák elemzésére, így több síkon is történnek változások: tanulás történik a témáról, a módszerekről, és a sok reflexió következtében önmagukról. Az erre a szemléletre való átállás jelentős változást hozott az oktatói szerep tekintetében, valamint a foglalkozások és előadások funkciójában. Az egyetemi közegben nem ez a módszer az elterjedt, működésünk nyomán számos tovagyűrűző hatás lehetősége látszik az oktatói közösségben. Mondhatjuk, hogy a nehezebb utat választjuk, de hisszük, hogy ez a jó út. Nem utolsósorban azt is elmondhatjuk, hogy ez a működésmód nem csak a hallgatóknak jó, magunkért is csináljuk. Azt tapasztaljuk, hogy az ilyen folyamatot kísérni, lehetővé tenni is izgalmas.
Tudatosítva, hogy ez jelentős mértékben szubjektív és torzított lehet, számos változást tapasztalunk. Beszélünk arról, milyen változásokat vélünk felfedezni a hallgatók érzékenységében, felelősségvállalásában, tudatosságban és kölcsönös kapcsolatunkban. Reflektálunk arra is, hogyan reagálnak a hallgatók például az előadás funkciójának és formájának változására, vagy az intenzív csoportos munka vezetési módjára.
Időtartam
60 perc (30 perc + beszélgetés)
Módszertan
Olyan helyen alkalmazzuk a tapasztalati tanulás modelljét, ahol nem ez a megszokott oktatási mód, és nem is feltétlenül ideálisak a körülmények. Ezért érezzük magunkat valamiféle tóba dobott kőnek, amely akár egyre erősödő hullámokat is képes kelteni. Azoknak ajánljuk, akik érezték már hasonló módon magukat más közegekben és kapcsolódni tudnak vagy szeretnének. Aki kíváncsi, hogy mi milyen küzdelmeket élünk át e helyzetben, vagy hogy milyen feltételek tették ezt lehetővé.
Somorjai-Pálvölgyi Nóra
A Waldorf módszer létjogosultsága
Interaktív prezentáció
A Waldorf pedagógiai rövid bemutatása után Nóra beszélgetésre invitálja a résztvevőket, ahol "kibeszélhetik" a Waldorf pedagógiai körül lengő kérdéseket, kételyeket, kritikákat, tapasztalatokat...
Például:
- Burokban nevelés?
- Van-e élet a Waldorfon túl?
- Szekta vagy nem szekta?
- Eleget tanulnak-e az idejáró gyerekek?
- Se foci, se tévé?
És persze leginkább a résztvevők aktuális kérdéseit.
Időtartam
60 perc (30+30)
A prezentáció célja
A pedagógia sajátosságainak bemutatása, tévhitek eloszlatása, értékek megmutatása.
Kinek ajánlott
Elsősorban pedagógusoknak, akik nyitottan, vagy kérdésekkel telve állnak a Waldor pedagógia előtt. Szülőknek és leendő szülőknek is ajánlom, akik gyermekeik számára készülnek döntést hozni az oktatás területén
Somorjai-Pálvölgyi Nóra
Waldorf pedagógia a gyakorlatban -
avagy tapasztalati tanulás ritmussal
Workshop
A Waldorf iskolákban a diákok minden nap részt vesznek egy úgynevezett "ritmikus részen" is. Ez a fajta gyakorlat, vagy ha úgy tetszik tanulási forma, végig kíséri őket egyészen első osztálytól a gimnáziumig.
A workshop résztvevői gyakorlatban ismerkedhetnek meg olyan feladatokkal, melyeket az iskolában a gyerekek elsőtől nyolcadik osztályig csinálnak. Ezek a gyakorlatok rendkívül sokoldalú módon segítik a gyerekek fejlődését, tanulását, és mint ilyenek, tapasztalati tanulási módszernek is tekinthetők, amennyiben nem kognitív szinten fejtik ki támogató hatásukat.
Alkalmazhatóságuk rendkívül széles és változatos, egy kis kreativitással könnyen adaptálható, valódi fejlesztést lehet elérni velük - nem csak Waldorf iskolákban!
Időtartam
90 perc
A workshop célja
A résztvevők átélhetik, hogyan segítik a különböző mozgásos feladatok a gyerekeket elmélyíteni a különböző tananyagokban, hogyan segíti őket fejlődésükben, mozgáskoordinációs készségük kialakulásában, figyelmük összpontosításában.
Módszertan
A kilencven perces foglalkozás szünet nélkül, változó intenzitású és nehézségű feladatokkal kerül felépítésre. Az iskolai élet hangulatát tükrözve vezetem a workshopot, közös feladatok, páros gyakorlatok és egyéni munka is megjelenik.
Kinek ajánlott
A workshopon bárki részt vehet, nyitottság és játék-kedv kell hozzá csupán.
Résztvevők száma
6-30 fő
Dés Júlia – Neumann Péter
A Haver módszer
Workshop
Hányféle identitás létezik? Az identitás személyes ügy vagy közösségi? Ki határoz meg minket: saját magunk vagy mások, vagy netán mindkettő egyszerre? Hol húzódik a határ?
A Haver Alapítvány immáron több mint 12 éve tevékenykedik az informális oktatás területén. Az Alapítvány önkéntes oktatói elsősorban középiskolai és egyetemi tanulóknak tartanak interaktív órákat a zsidóság és a zsidó identitás témájában. A Haver Alapítvány fő missziója, hogy foglalkozásai segítségével szembeszálljon az előítéletes gondolkodással, az antiszemitizmussal és a diszkriminációval.
Valamennyi oktatási anyagunk a tolerancia és a megértés szellemiségében jött létre: foglalkozásainkkal a párbeszéd megteremtésére és elősegítésére törekszünk, valamint arra, hogy a résztvevő fiatalok szabadon oszthassák meg az identitás és a kultúra területén szerzett tapasztalataikat, élményeiket, ezzel is hozzájárulva a sokszínűség mint össztársadalmi érték átéléséhez és elsajátításához.
A Workshop keretében a résztvevők képet kaphatnak arról, hogy hogyan próbálja megteremteni a Haver a kultúrák közötti párbeszéd lehetőségét, bevonva a hallgatóságot, egy közös játék
keretében ismerkedhetnek meg a Haver Alapítvány szellemiségével és módszereivel.
Időtartam
90 perc
A workshop célja
A workshop célja bemutatni a Haver Alapítvány informális oktatási módszertanát, azt, hogyan lehet identitásról és zsidóságról interaktív, játékos keretek között gimnazista fitalalokkal beszélni. Ez ötletet adhat más hasonló eszközökkel és témákkal dolgozó szakemberek számára, és bárki számára, aki a téma iránt érdeklődik.
Módszertan
Egy Haver identitás foglalkozás bemutatása bevonva a jelenlévőket. Az interaktív foglalkozás során a workshop vezetői az eddigi tapasztalatokról, nehézségekről, sikerről és kudarcról is beszámolnak.
Kinek ajánlott a workshop
Bárkinek, akit a téma bármely aspektusa érdekel.
Kovács Ibolya
Juniorcamp - kamaszként a komfortzónán kívül
Interaktív prezentáció
Az előadás során a Juniorcamp középiskolásoknak szóló expedíciós kalandtábort mutatom be.
Szó lesz a tábor létrejöttéről, programjáról, kereteiről, útvonalairól, a kihívás szintjéről, "bátorságpróbákról", illetve a programok előre eltervezettségéről, a résztvevők összetételéről annak tükrében, hogy miként szolgálja mindez a résztvevők kilépését a komfortzónából.
Időtartam
30 perc
Kinek ajánlott a workshop
Mindenki számára nyitott, aki érdeklődik a kalandtúrák, táborok iránt, illetve középiskolásokkal foglalkozik.
Szabolcs Gergely
Dzsungeldaru - lehetőségek és játék egy kötél-orientált aktivitásban
Workshop
Építési lehetőségek, játékvariációk és kipróbálás - mindezt közösen, interaktívan. A workshopban lehetőségünk lesz megismerni a játék működését technikai szempontból nézve, átgondoljuk, milyen tartalommal ruházható fel, mik lehetnek a fókuszpontjai - és természetesen játszunk is egyet... vagy kettőt.
Időtartam
90 perc
A workshop célja
A dzsungeldaru egy élménypedagógiai aktivitás, melyben fontos a jó irányítás, és az összhang. De ami miatt a résztvevőknek érdekes lehet, hogy nem csak egy szakmai bemutatáson vehetnek részt, hanem saját gondolatokat is megoszthatunk egymással, és azokkal együtt gazdagíthatjuk a játékban rejlő lehetőségeket.
Módszertan
Rövid bemutatkozás után a játék bemutatása következik. Először a csoportnak lehetősége lesz személyesen is kipróbálni a dzsungeldarut. Ezután jön a workshopunk lényege, a közös ötletelés - mit lehet kihozni ebből az aktivitásból? Ha születnek (és reméljük születnek) érdekes játékvariációk, még azokat is kipróbáljuk.
Kinek ajánlott a workshop
Bárkinek! A speciális tudásanyag (dzsungeldaru felépítése) kicsi részt foglal el a workshopból. Viszont az résztvevőknek a játékban az erejükre szükségük lesz - nem kell kimondottan sportos alkat, de komolyabb sérüléssel aktívan, a játék kipróbálásában nem ajánlott a részvétel.
Vásárhelyi Kriszta - Vásárhelyi Tamás
Herman Ottó Vándortanösvény - Interaktív polihisztor játszóház
Előadás, interaktív prezentáció
A Herman Ottó Vándortanösvény egy interaktív polihisztor játszóház. Óvodától egyetemig, a Szigetfesztiváltól falusi kocsmáig sok helyen felállítottuk, és mindenütt örömteli felismerésekhez segítette a látogatókat. Számos önkéntes lelte örömét a demonstrálásában, és ami legalább ilyen jó: több pedagógust késztetett arra, hogy hasonló „játékokat” kreáljon. Most ennek filozófiáját és néhány témáját szeretnénk bemutatni, a résztvevőkkel együtt keresve meglepő (egyszerű) jelenségek tudományos magyarázatát, s ezek kapcsolatát Herman Ottóval, illetve a mindennapjainkkal.
A Nemzeti Környezetügyi Intézet támogatásával 8 sorozat „vándortanösvény” készült. A Tanösvény óvodáskortól középiskolás korig terjedő gyermekek számára készül (de felnőttek is próbálhatják a szórakoztató és egyben gondolkodtató játékokat). A kicsi szép jegyében fizikailag kis méretű, egyszerű, tartalmilag, gondolatilag tágas. Weöreös Sándor egyik legszebb gondolatát képzeljük bele: Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra.
Kinek ajánlott a workshop
Elsősorban pedagógusoknak, és mindenki másnak, aki szeret játszva tanulni, szeret szórakozni és szórakoztatni, úgy hogy annak valami „magja” is van. Nem szükséges hozzá természettudományos előképzettség!