top of page
szervezetfejlesztés. vezetőképzés.

prezentációk és workshopok

 

 

Bernd Rademachers (Germany)
 
Forget me (k)not– vezetői tréning
a VW szakemberei számára

 

Szekció előadás

 

Bemutatásra kerül egy tapasztalati tanuláson alapuló tréningeszköz és koncepció, amelyet az elmúlt 8 évben a Volkswagennél a résztvevők szakértővé válásának elősegítésében használnak fel. A három napos indoor/outdoor program célja, hogy segítse a vezetői és kommunikációs készségek elsajátítását.  Megismerhetjük a koncepciót, példákat képi illusztrációkkal, személyes belátásokat és némi tudományos kutatást, mindezek alátámasztására.

 

A Volkswagen „Action Learning”-nek nevezi azt a három napos programot, amelynek célja, hogy elősegítse a tanulási és felkészülési folyamatot azon dolgozók számára, akik szakértővé és csoportvezetővé szeretnének válni a VW-nél.

Bernd már több mint 8 éve vesz részt ebben a projektben (a koncepció kidolgozásától kezdve közel 100 db három napos program kivitelezéséig), és egy tudományos kutatást is végeztek az elmúlt két évben.

A prezentáció a hangsúlyt a koncepció kialakulására és néhány, a programban is szereplő gyakorlat bemutatására helyezi. Az előadásban bemutatására kerülnek a programban résztvevők elvárásai, valamint a résztvevők és a facilitátorok által szerzett felismerések, belátások és tapasztalatok, melyeket a gyakorlatok során szereztek.

 

 

Forget me (k)not - a Leadership Training for Masters at VW

 

A experiential training tool and concept used for 8 years in preparing Particpants to become a Master at Volkswagen.
A three day indoor/outdoor program to fosrter leadership and communication skills. Concept, pictures examaples and personal insights, highlighted by some scientific research.

 

Volkswagen calls it "Action Learning" and it is a 3 day program to enhance and foster the learning and preparation for workres who decided and who were chosen to become a Master and Team Leader at VW.
I acompanied this project over 8 years now (from the concept to almost 100 three day programs in these years.
There was also a sientific research done over more then 2 years.
The focus of the presentation will be on the development of the concept and some examples of the activities we use in this program.
I will describe some of the expectations and insights of the participants as well as of the facilitators .

Bernd Rademachers (Germany)
 
Mindfulness a tréning és a coaching területén
- ötletek, tapasztalatok és csapdák

 

Workshop

 

Játékos rátekintés a saját tudatosságunkra és egy szórakoztató megközelítése annak, hogy hogyan lehet a mindfulness szemléletet tréning és coaching környezetben használni. Egy aktív részvételen alapuló workshop saját élmények megosztásával.

Csomók kötése – csend és figyelem – játék – éneklés – szaglás – kérdések – válaszok -  feszültség és relaxáció.

Cél megosztani a résztvevőkkel, hogy hogyan lehet a „mindfulness” állapotot elsajátítani, vagy az megelőzendő, első lépésként elsajátítani a „figyelem-figyelmesség” állapotát, melyet a mindennapos munka során alkalmazhatunk.

További célja a workshopnak különböző módszerek bemutatása, megismerése, melyekkel egy magasabb fokú tudatosság elérésére törekedhetünk. A workshop lehetőséget kínál arra, hogy saját ötleteket és tapasztalatokat is megosszunk egymással, remélhetőleg szórakoztató módon.

 

Időtartam

6 óra

 

Módszertan

Önreflexió, tapasztalás, saját ötletek megosztása, interaktív módszerek, tanulás nevetés által

 

Kinek ajánlott a workshop

Azoknak, akik kíváncsiak, önreflektívek és akikben megvan ahhoz a kellő alázat, hogy felismerjék, hogy csak magunkat tudják megváltoztatni.

Tudás és speciális készség nem szükséges

 

Mindfulness in training and coaching
- Ideas, experiences and pit-falls

 

Reflecting our own way of awareness and mindfulness in a playful and funway to find out together how to use it in Training and Coaching.
A hand-on WS of entert(r)ainment and sharing

 

Tying knots - being quiet and listening carefully - playing - maybe singing - smelling - sharing of participants ways to foster mindfullness or as a start attentiveness in their daily work - questions and more questions - tension and relaxation -
What are the goals or learning objectives for the participants? To experience different methods of achiving or trying to achieve a higher level of mindfulness. The opportunity to share own ideas and experiences. To have fun by sharing and in learning.

Paskuj Iván
 
Pók vagy légy!?
Hogyan alakítod a hálózataidat? Hogyan alakítanak a hálózatok?

 

Workshop

 

Akarva, akaratlanul, mindannyian hálózatok részei vagyunk. A hálózatokban lehetünk nyertesek és vesztesek is. Bennem felmerül a kérdés, mitől, kitől függ, hogy mivé válunk?
Tanácsadói eszem szerint persze saját magunktól.
Mennyire tudatos mindez? Mik befolyásolják a kapcsolódások alakulását? Mi van jéghegy víz alatti részén?
Ehhez kapcsolódóan gyors sajátélmény és rövid kitekintés/betekintés a hálózatkutatás módszertanába és felhasználhatóságába – ennyi fér most ebbe a 90 percbe.

 

Időtartam

90 perc

 

A workshop célja

Egy kis saját élmény apropóján, bepillantani a hálózatkutatás jelentőségébe és lehetőségeibe

 

Módszertan

Először egy saját élmény, utána egy nagy körös reflexió, végül pedig egy kis kitekintés (input) a témához

 

Kinek ajánlott a workshop

Annak, aki szeretne egy izgalmas téma kapcsán először saját magával is foglalkozni

 

 

Takáts Péter
 
A tartalom és a forma egysége tanuló szervezetekben

 

Interaktív előadás

 

 

A XXI. sz. elejére kialakult és anyaghoz kötött gondolkodásunknak az lett eredménye, hogy az emberben duálisan, belső egységben jelenlévő tartalom és forma, a belső és a külső egysége véglegesen megbomlott és a forma szép lassan legyőzte a tartalmat. Miközben az emberben a test és lélek, a forma és a tartalom dualizmusa nem a két különálló rész egységét, összefüggések nélküli kapcsolatát jelenti, hanem egy valódi, szerves egységet, ami az ember testi és lelki részeinek teljes mértékű és szétválaszthatatlan összefonódását, kapcsolatát jelenti.

 

Ez az összefüggőt szétválasztó és az egyiknek prioritást adó szemlélet az embert szembefordítja saját magával, és hatására olyanokat tesz, ami ráadásul sem a testének, sem a lelkének nem jó. A vállalkozások esetében még ennél is súlyosabb a helyzet. Itt a technikai, anyagi és lelki, szociális folyamatok szétválasztásból adódó problémák hatására az ember először elvesztette a munkavégzés felett érzett örömét, majd pedig szépen lassan elidegenedett a munkájától és a világtól, és olyan dolgokat kezdett el csinálni, melyek nemcsak neki, hanem a másik embernek és a környezetének és az egész világnak is károkat okoz.

 

Mára tehát az egységes ember kettéválasztása technikai, anyagi folyamatokra és szociális, ill. lelki folyamatokra oda vezetett, hogy az a tevékenység, aminek eredetileg az emberek igényeit kellene szolgálnia, szembefordult az emberrel, és mind az embernek, mind pedig környezetének egyre súlyosabb károkat okoz. A forma mára láthatólag véglegesen legyőzte a tartalmat, és ez ma már annyira nyilvánvaló, hogy egyre több ember – így vállalatvezető és menedzser is – ösztönösen érzi, hogy ebből a csapdából valahogyan ki kell menekülni, valamit meg kell változtatni.

 

Így próbálok választ adni, hogy mi adja a megoldást, mi hozhatja meg az egyesítés lehetőségét? Hogyan jutunk el ezeknek a szétválasztott, önálló életet élő, és mára már egymással is szembe fordult részeknek az egyesítéséhez? Hogyan függ össze a tartalom és a forma kérdése a szervezetek tanulásával? Ezekre a kérdésekre keresem a választ előadásomban és azt kívánom bemutatni, mi adja a gyógyító erőt ahhoz, hogy az emberek visszaszerezzék a munkavégzés feletti örömüket, és a gazdasági tevékenység ne okozzon többé kárt sem az embernek, sem a környezetnek.

 

Időtartam

60 perc

 

 

Gáspár Judit - Esse Bálint - Matolay Réka
 
Hatni és meghatódni - tapasztalati tanulás egyetemi keretek között

 

Előadás

 

Egyetemi oktatói munkánkban hatni szeretnénk a hallgatóinkra. Valódi változásokat szeretnénk elérni, hogy a hallgatóink tudatosabb döntéshozókká válhassanak. Ezt egy olyan közegben tesszük, ahol a nagy létszámú csoportok, a tárgyak kötelezősége, a frontális módszerek dominanciája és az egyeteminél nagyobb szintű kontextustényezők is erős hatással vannak munkánkra és a hallgatók motiváltságára.
Egy olyan egyetemi tárgy folyamatos fejlesztésén dolgozunk mindhárman, amely az ország egyik vezető gazdálkodástani képzésén fut, nagy létszámú csoportokkal. A tárgy fiatal “kora” miatt nagyon képlékeny, éppen ezért tette lehetővé, hogy az első néhány éves tapasztalatot követően egy más szemlélettel dolgozzunk a kereteiben. Így kezdtük a tárgy oktatásában az utóbbi két félévben a hallgatókkal közösen az előző évekhez képest sokkal inkább a tapasztalatra, élményre és a reflexióra összpontosítani.
Hallgatói nézőpontból röviden megmutatjuk, mi történik a kurzus során, de fókuszunkban a változások, a küzdelmeink és az eddigi eredmények állnak. Mivel a tárgy keretén belül problémamegoldási módszereket alkalmaznak a hallgatók, szívükhöz közel álló valódi problémák elemzésére, így több síkon is történnek változások: tanulás történik a témáról, a módszerekről, és a sok reflexió következtében önmagukról. Az erre a szemléletre való átállás jelentős változást hozott az oktatói szerep tekintetében, valamint a foglalkozások és előadások funkciójában. Az egyetemi közegben nem ez a módszer az elterjedt, működésünk nyomán számos tovagyűrűző hatás lehetősége látszik az oktatói közösségben. Mondhatjuk, hogy a nehezebb utat választjuk, de hisszük, hogy ez a jó út. Nem utolsósorban azt is elmondhatjuk, hogy ez a működésmód nem csak a hallgatóknak jó, magunkért is csináljuk. Azt tapasztaljuk, hogy az ilyen folyamatot kísérni, lehetővé tenni is izgalmas.
Tudatosítva, hogy ez jelentős mértékben szubjektív és torzított lehet, számos változást tapasztalunk. Beszélünk arról, milyen változásokat vélünk felfedezni a hallgatók érzékenységében, felelősségvállalásában, tudatosságban és kölcsönös kapcsolatunkban. Reflektálunk arra is, hogyan reagálnak a hallgatók például az előadás funkciójának és formájának változására, vagy az intenzív csoportos munka vezetési módjára.

 

Időtartam

60 perc (30 perc + beszélgetés)

 

 

Módszertan

Olyan helyen alkalmazzuk a tapasztalati tanulás modelljét, ahol nem ez a megszokott oktatási mód, és nem is feltétlenül ideálisak a körülmények. Ezért érezzük magunkat valamiféle tóba dobott kőnek, amely akár egyre erősödő hullámokat is képes kelteni. Azoknak ajánljuk, akik érezték már hasonló módon magukat más közegekben és kapcsolódni tudnak vagy szeretnének. Aki kíváncsi, hogy mi milyen küzdelmeket élünk át e helyzetben, vagy hogy milyen feltételek tették ezt lehetővé.

 

 

 

 

Braun József
 
"Zűrös helyzetű" fiatalok - nem-formális tanulás/tanítási helyzetek
 

 

Interaktív prezentáció

 

Jelen prezentáció - címe ellenére - NEM CSAK fiatalokról és tanításról szól!

Szervezetfejlesztés, szervezeti kultúra - éppoly fontos részei (kellene hogy legyenek) a mai oktatási rendszernek.

Az előadó maga sem pedagógus - figyelemre méltó munkássága miatt minden szervezetfejlesztőnek szeretettel ajánljuk!

"Gépészmérnöki végzettségem van. Hosszú ideig ergonómiával, majd szervezetfejlesztéssel foglalkoztam. Családi indíttatás révén fordultam az iskola – pontosabban: a különös fiatalok számára való iskola felé mintegy két évtizede.
Olyan problémákkal foglalkozom társaimmal, amelyek megoldására a hagyományos közoktatás nem alkalmas. Ez esetben kimondottan előnynek bizonyult, hogy nem vagyok pedagógus, t.i. mentes vagyok az intézményes tanárképzés biztosította „szocializációtól”. Folyamatosan új megközelítéseket keresünk az iskolarendszerből kiszoruló fiatalok releváns megértése érdekében. Ehhez az antropozófiai tanulmányok és kutatások komoly inspirációs forrásul szolgálnak." Braun J.
- a szerk.

 

Sok szakmaterület érzékeli, hogy a múlt század közepe óta gyorsuló ütemű változások jelennek meg az egymást követő generációkban. A mai tizenévesek jelentős hányadát illetik a „Z-generáció” elnevezéssel, mások új-generációról beszélnek, megint mások indigó-gyerekekről, csillag-gyerekekről, digitális bennszülöttekről – mi „zűrös helyzetű” fiatalokról.
Ők radikálisan máshogyan érzékelik a körülöttük lévő világot, mint többségi társaik, radikálisan máshogyan vannak jelen a világban – más világban léteznek, mint pl. szüleik, tanáraik.
Rendre kudarcosak azok a törekvések, hogy olyanokká neveljük, szocializáljuk őket, mint amilyenek mi, a környezetük vagyunk.
Ők a világhoz alapvetően impresszív módon, élményalapúan viszonyulnak. Ez pedig azt jelenti, hogy a számukra alkalmas iskolának élmény-alapúnak kell lennie.

 

A „zűrös helyzetű” fiatalok csoportját nehéz ma még pontosan definiálni. Nem tévedünk különösebben, ha az érzékeltetés érdekében a formális iskolarendszerből kisodródó fiatalokkal azonosítjuk őket.
Ugyanakkor komoly tévedés, mikor e csoportot hátrányos helyzetűnek tekintik és tagjait „fel akarják zárkóztatni”. E szemlélet szerint mindenki, aki nem képes a többségi csoport normái szerint létezni, az hátrányos helyzetű, azt hozzá kell segíteni e hátrányos helyzete leküzdéséhez.

A „zűrös helyzetű” fiatalok esetében azonban más a helyzet.
Amennyiben sikerül elfogulatlanul vizsgálni az ő sajátságaikat, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy az ő elkülönülésüket a többségi társaik csoportjától nem valamiféle hiány okozza, hanem egyfajta többlet. T.i. ők olyan érzékelési képességekkel, „érzékszervekkel” is rendelkeznek, melyekkel többségi társaik nem – mi több, éppen e miatt nem tudják őket valójában megérteni sem. Ha felzárkóztatásról beszélünk, akkor a folyamatnak fordítottnak kell lennie, t.i. a többségi társakat kellene felzárkóztatni – értsd: az említett érzékelési képességeket kifejleszteni – a „zűrös helyzetű” fiatalok csoportjához. Ám még így sem elég pontos a „felzárkóztatási” kép, t.i. ez esetben nem szocializációs deficit leküzdéséről lenne szó, hanem érzékelési képességekben megjelenő hiányok leküzdéséről.
Az elfogulatlan kutatás azt az eredményt hozza, hogy a „zűrös helyzetű” fiatalok nem kognitív módon sajátítják el a világot, hanem radikálisan más módon. Esetükben a fogalom→képzetalkotás→jelentésalkotás szemantikai folyamat helyett az impresszió→kép-élmény+jelentés-élmény→fogalom folyamat zajlik le. Hogy a világ is halad e felé, azt jól jelzi pl. az élmény-fogyasztás egyre határozottabb megjelenése a mindennapokban is. S evvel párhuzamosan az élmény-központúság térnyerése a különféle csapatépítő tréningeken, az élmény-pedagógia térnyerése az iskolai munkában stb.
Ha következetesen továbbgondoljuk a „zűrös helyzetű” fiatalok sajátosságai ismeretében a számukra komfortos környezetet – egy, ma még csak nyomokban létező új szervezeti formához jutunk. Ezt a szervezetet ethosz-orientált szervezetnek nevezzük. S ha az ethosz-orientált szervezetet el akarjuk helyezni a közismert profit-orientált, illetve a hatalom-orientált szervezetek környezetében, egy új szervezetelmélethez jutunk. Ezt az új szervezetelméletet evolúciós szervezetelméletként tudjuk leírni.

 

Időtartam

60 perc (30 + 30)

 

A prezentáció célja

Az előadás célja ráirányítani a figyelmet egy sajátos, nem mindenki számára egyértelmű jelenségre - t.i. a „zűrös helyzetű” fiatalok  sajátosságaira, s gyorsan növekvő létszámukra.
Cél továbbá annak bemutatása is, hogy milyen környezet lehet a számukra harmonikus, milyen lehet az a világ, amelyben ők otthonosan érzik magukat.

 

Kinek ajánlott a prezentáció

Az előadást ajánlom mindazoknak
- akik szeretnék jobban megérteni a mai, fura fiatalokat
- akik szeretnének inspirációt kapni ahhoz, hogy milyen módon lehetséges az említett fura fiatalokkal eredményesen együttműködni
- akiket vonz az élményközpontúság, a tapasztalati tanulás, a nem-formális tanulás/tanítási helyzetek
- akik szervezetfejlesztéssel foglalkoznak, szeretnének újabb inspirációhoz jutni

 

 

Cziboly Ádám
 
REALITY - saját élményű műhely a drámapedagógiai eszközök
tréningkeretben történő alkalmazásáról
 

 

Workshop

 

A drámatréning során mások szerepében egy közös fiktív történetet hozunk létre, melybe a csoport minden tagja aktívan bevonódik. A résztvevők nem csak megfigyelői, hanem írói, rendezői és szereplői is a történetnek, ami a helyzetek eljátszásával és elemzésével születik meg. A tréning során a résztvevők biztonságos keretek közt megszülető tapasztalathoz jutnak, amelyet a későbbiekben hasonló szituációkban hasznosítani tudnak. A tapasztalat rögzülése nem csupán értelmi, hanem érzelmi szinten is megtörténik. Ebben a folyamatban a dráma, helyenként a színház mindig eszköz. A cél a megértés elmélyítése abban a témában, amelyet a drámatréning kijelöl. A sajátélményű műhelyen egy példán keresztül kaphatnak a résztvevők betekintést ebbe a folyamatba.

 

Időtartam
3 óra

 

Módszertan

A drámatréning eszköztárában megtalálhatóak olyan dramatikus technikák is, amelyeket más trénercégek is alkalmaznak, azonban a drámatréning módszertana nem azonos ezekkel.
* A drámatréning nem pszichodráma. A pszichodráma általában az egyén vagy a csoport problémáit dolgozza fel, és mindig egy múltbeli, megtörtént eseményből indul ki. Ezzel szemben a drámatréning egy fiktív történettel dolgozik, és minden esetben a közösséget érintő központi probléma körüljárása a cél. A fiktív történet természetesen analóg a csoport valós problémájával, de a szerepek és a fikció adta keret kellő távolságot biztosít, így a résztvevők sokkal nagyobb biztonságban találhatják meg a megoldásokat.
* A drámatréning nem csak szituációs játék. Sok tréner él azzal az eszközzel, hogy egy helyzet (mondjuk egy főnök-beosztott párbeszéd) eljátszását kéri a résztvevőktől. A drámatréning esetében ez soha nem történik önmagában, csak kontextusba ágyazva. Valamennyi résztvevő lehetőséget kap arra, hogy aktívan alakítsa a történéseket, esetleg maga is kipróbáljon egy-egy szerepet.
* A drámatréning nem playback-technika. A playback színház lényege, hogy a közönség által elmesélt történeteket a társulat tagjai visszajátsszák a színpadon. A drámatréning esetében mindig közös munka folyik, amelyben valamennyi résztvevő aktív szerepet vállal. A kialakuló történetet a résztvevők nem kívülről szemlélik, hanem saját maguk alakítják.
* A drámatréning nem csak kommunikációs tréning. Vannak olyan trénercégek, amelyek a kommunikációs készségek, a kreativitás fejlesztésére a színészképzésből vesznek át verbális és nonverbális gyakorlatokat. A Drámatréning a fiktív történet közös feldolgozásával ad többet.
* A drámatréning nem színház. Egy-egy tréning tartalmazhat profi színészek által előadott színházi jeleneteket, de ezek soha nem önmagukban állnak, hanem a közös munka kontextusának megteremtése a céljuk.
* A drámatréning nem színjátszás. Soha nem várunk el színészi teljesítményt a tréning résztvevőitől, szerepeket nem a hiteles alakítás, hanem a szerep biztonsága miatt használunk.

 

Kinek ajánlott a workshop

- tréningek megrendeléséért, beszerzéséért felelős szakembereknek
- mindenkinek, akit érdekel a módszer

Szabó Gábor Timur
 
Vezetőképzés - a szabad ég alatt
 
Workshop

 

A tapasztalati tanulási helyzetek a vezetőképzésben is fontos eszközöket kínálnak. 

A "valami tudása" és a "valamiről való tudás" helyes egyensúlya igen fontos vezetői tulajdonság, hiszen ismerhet a vezető számos vezetési modellt és rendelkezhet szélekörű ismeretekkel a vezetéstudomány területeiről, ha nem képes együttérzően vezetni beosztottait. 

 

 

Időtartam

60 perc

 

A workshop célja

Egy egyszerű outdoor tapasztalati helyzeten, a Páros sétán keresztűl szeretném demonstrálni, milyen ereje van a kapcsolatnak két ember között és milyen felelősséggel bír egy vezető, hiszen az ő hatása megsokszorozódik.

 

Kinek ajánlott a workshop

vezetőfejlesztésben érdekelt résztvevők, lehetőleg páros létszámmal

Cséffalvay Gábor
 
Az Erő veled van!
A támogató-fejlesztő Erő-Tér létrehozása és fenntartása magamnak és másoknak vezetőként
 
 
Interaktív prezentáció és Workshop

 

- Felelős vezetés - tudatos felvállalás és létezés vezetőként
- Erőfókuszálás, áttörések magvalósítása
- Teljesítmény fokozás?? Teljesítmény fenntartás!
- Mintaadás és jelenlét a vezetésben és fejlesztésben
- A 'Békés Harcos' lét és üzenet a vezetői küldetésben

A prezentáció a fenti fókuszpontokat járja be, a vezetői kihívások és tendenciák értelmezése során, majd a workshopban az ezzel kapcsolatos tréneri, coach-i tapasztalatokat és szerepet, módszereket járja körbe, esetek bemutatásával.

 

Időtartam

3 óra

 

A workshop célja

Vezetési és szakértői tendenciák átgondolása

 

Módszertan

Rövid bevezető prezentáció (elmélet és háttér) után kisebb, jellemző gyakorlatok és interaktív megbeszélés a téma mentén.

 

Kinek ajánlott a workshop

mindenkinek ajánlom, akit (meg)érint!

 

 

 

bottom of page